Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníEdgartown, Massachusetts
Poznámka k lokaci odeslání[Edgartown]
Datum odeslání20.08.1941
Poznámka k datu odeslánídatum doplněno z kontextu dopisu, viz dopis Paulovi Sacherovi z téhož dne
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
JazykČeština
Původ, datum získáníCBM
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 764
Signatura v IBMŠafM 1941-08-20
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahPosílá rukopis "Concertu" pro švýcarského konzula; mělo by jít prvním kurýrem, aby došlo do Švýcarska včas; premiéra bude v lednu; z kopie to možná provede Ruth Posselt v Berkshiru; mluvil s Kusevickým; hráli tam 2.kvartet s úspěchem; přijel Forman; pozdrav pro Hajného; z domova nemá "dosud nic".
Diplomatický přepis dopisu

[Edgartown 20. srpna 1941] Milý příteli, současně zasílám rukopis Concertu a také telegram a do­pis od Sachera, snad byste to mohl přiložiti na tu švýcarsou legaci pro konsula dr.Victor Nef.[1] Ale prosím Vás požádejte ho aby to zaslali prvním kurýrem aby se to dlouho netáhlo na konsulátě. Premiera je v lednu[2] a tak je už nejvyšší čas aby se to také naučili (solo) Snad Vám řeknou kdy by to asi mohlo dojíti do Švýcarska. Udělal jsem si kopii a možná že to bude hráti Ruth Posselt[3]. v Berkshiru to bylo moc pěkné, mluvil jsem s Koussevitským[4] a také hráli můj kvartet II[5] s velkým úspěchem. Popíšu Vám to později teď spěchám abych vypravil balík abyste jej dostal v pátek. Přijel sem Forman na několik dní a pozdravuje Vás,[6] že se těší na spolupráci. Vrátí se začátkem září a našel styky s redaktorem News Week. To Vám všechno řeknu. Vzpomínáme na Vás a na Hajného[7] pozdravte jej od nás a řekněte mu že by sem měl přijet se na nás podívat na pár dní, dokud je ještě hezky. Z domova nemám dosud nic.[8]Napíšu ještě podrobnější zprávu o svoji činnosti i nečinnosti. Napište mi prosím lístek zdali jste dostal rukopis a zdali to půjde s tím švýcarským konsulátem.[9]Děkuji Vám srdečně a zdravím Vás i Germaine. Váš B. Martinů 


Věcné poznámky k DP

[1]      Zaslal partituru Concerto da camera, H 285, kterou má Šafránek poslat diplomatickou cestou dirigentu Paulu Sacherovi, jak navrhoval na počátku června (srov. CBM, PBM Kmš 761). [2]      Premiéra Concerto da camera pro housle a smyčcový orchestr, kla­vír a bicí nástroje, H 285, se konala 23. ledna 1942 v Basileji. Dedikant Paul Sacher dirigoval houslistku Gertrude Flügel a Basler Kammerorchester (Šafránek, 1961, s. 357). [3]      V té době ještě netušil, že vzhledem k válečným událostem to nebude možné. [4]      Sergej Kusevickij, šéfdirigent Boston Symphony Orchestra. [5]      Smyčcový kvartet č. 2, H 150, zařadil na koncert houslista Emanuel Ondří­ček (CBM, PBM Kmš 763). O tomto provedení se Martinů zmí­nil také v dopise Franku Rybkovi 17. září 1941 (srov. CBM, bez signatury). [6]      O Formanově příjezdu se Martinů zmiňuje v předchozím dopise. [7]      Emanuel Hajný, tehdejší pracovník konzulátu ČSR v New Yorku. [8]      Korespondence s rodinou v Poličce byla v průběhu druhé světové války přerušena. [9]      Znovu se vrací k možnosti zaslat partituru Concerto da camera do Ba­sileje diplomatickou cestou. 


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Lokace jako předmět
Berkshire
Edgartown, Massachusetts
Švýcarsko
Osoba jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2647 (záznam 1 / 0)
další »