Základní informace
Typ korespondenceDopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPolička
Datum odeslání15.08.1930
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
Lokace přijetí
Jazykčeština
Původ, datum získáníCBM
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníka
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 714
Signatura v IBMŠafM 1930-08-15
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBM chválí právě vyšlý Šafránkův článek v Pestrém Týdnu; stále prší; Charlotte odjela už začátkem srpna, rozstonala se jí matka; doprovodil ji do Prahy; BM pojede do Prahy 15. 9. , zdrží se asi 10 dní; v Praze na sjezdu kritiků bude 20./!/ 9. provedení Bagarre; prosí o odeslání materiálu z Paříže do České Fiharmonie; partitura je v Berlíně; několik ušitých "rob" od sestry chce Charlottě poslat kurýrem na jméno MŠ; píše cellový koncert, dopsal 1. větu; chtěl by na to Casalse; v Auftaktu vyjde o BM článek od Ließe, na podzim ve vídeňském Ansbruchu o pařížské škole; Claire chce hrát jeho sonátu; chce zde dopsat 2. větu Sonáty a "menší klavírní tance" pro Leduca (Borová); Dessaignes mu poslal "celé první jednání, je to moc dobré"(Den dobročinnosti); berlínský Hoffmann se nehlásí; BM se těší na Paříž.
Diplomatický přepis dopisu

Polička  15/8  1930

Milý pane doktore,

 

         vyšel Váš článek v Pestrém Týdnu a je moc dobře napsán, udělalo mi to velkou radost a mnohým lidem to asi moc nezachutnalo.[1] Jsem velmi zvědav až přijedu do Prahy jaké uvidím tváře. Děkuji Vám a moc se mi to líbilo, krátké a obsažné. Myslím že už se Vaše dovolená  chýlí také ke konci. U nás dosud nepřestalo pršet od té doby co jsme přijeli a nezdá se že by to už přešlo. A mimo to Charlotte musela odjet domu už na začátku srpna, rozstonala se jí maminka, tak jsem ji chudáčka vyprovodil do Prahy a jsem tu sám jako kůl v plotě, nestálo ji to ani za ty cesty a při tom se jí tu velmi líbilo, a byla by si správně odpočala. Je to úplná smůla a ani mne to tu moc letos netěší, to víte, měl jsem to tak pěkně rozpočítáno. Charlotte byla z toho také celá nešťastná a bojím se aby doma nemusela moc pracovat a neuškodila si. Jakou jste měl dovolenou? Tam bylo jistě krásně, to mi povíte. Já pojedu do Prahy 15. září a zdržím se asi 100 dní aby neřekli že jsem se  nadobro odcizil  mám tam také rozličné jednání. Mám v Praze 20./ 9. provedení „Bagarre“ na sjezdu kritiků. Jsem rád že to konečně uslyším a prosím Vás, nechte mi poslat material. Je to připraveno v mém bytě (Charlotte to tam vyhledala) a domovnice to vydá. Pošlete tam pro to někoho. Je to velký balík a myslím že se to může poslat jako imprimé, ale  u Vás už budou vědět jak to poslat. Adresa je: Archiv České filharmonie (V. Müller) Václavské náměstí č. 53. Praha II. Nechte to prosím poslat brzo aby to tu bylo včas ke zkouškám. Musím také sehnat partituru, je v Berlíně. Píšu také p. Moučkovi pro případ že byste ještě nebyl v Paříži. A byl bych klidnější kdybyste mi poslal lístek že to odešlo, (ne proto že bych se bál že to nevypravíte ale je možno že by se tento dopis ztratil a tak bych napsal znovu.

A ještě bych něco chtěl. Moje sestra tady ušila Charlottě několik rob ale až po Ch. odjezdu a tak to zbylo teď na mně a já mám obavy z celní prohlídky  protože bych měl v kufru jen dámské šaty. nebude to těžký ani velký balík a tak jsem myslel, zda byste proti tomu nic neměl kdybych to nechal poslat kurýrem na Vaše jméno. (v říjnu) Napište mi co si o tom myslíte a jak bych to měl zařídit. Myslel jsem že bych obrátil na p. Vaňka[2] že by mi to tu zařídil, protože na těch hranicích bych byl oprávněně nápadný. Nedělalo by Vám to obtíže kdybych to tak zařídil?

      Máte se mnou starosti viďte? Také mám trochu obavy jak to se mnou bude, ale prozatím se celé moje vnitro vybíjí na zuření proti dešti a na cellovém koncertě. Dopsal jsem 1. větu, mám dojem že to dopadlo dobře. Kdybych tak mohl na to dostat Casalse, to by nebylo špatné. Jinak nemám žádných zpráv. Vyjde o mně článek v „Auftaktu“ od toho vídeňského Liesse co byl v Paříži a na podzim bude článek ve vídeňském „Ansbruchu“ [3] o pařížské škole kde budu také zaujímat  neskromné místo. Ten p. Claire je rozhodně odhodlán hrát tu moji sonátu. Ještě chci tu dopsat II. větu a nějaké menší klavírní tance pro Leduca. R. Dessaignes mi už poslal celé 1. jednání je to moc dobré, poradím se s Vámi o tom překladu. Z Berlína nic, p. Hoffmann je asi dosud na dovolené. Těším se už moc na Paříž a kdybyste chtěl něco v Praze napište mi budu míti dosti času Vám to zařídit. Myslím že už Vás bolí oči a mám dojem že už bych měl skončit. Děkuji Vám a moc se budu těšit na Vaše zprávy, napište mi brzo.      Srdečně Vás  zdravím a mnoho pozdravů milostivé paní sl.           B. Martinů  

 

 

Věcné poznámky k DP

[1] Šafránek, Miloš. Český skladatel B. Martinů v Paříži, významný zjev moderní hudby evropské,

Pestrý týden, roč. V, č. 32, 9. 8. 1930.

[2] VLADIMÍR VANĚK (1895-1965) působil v československých diplomatických službách do roku 1948.

[3] Zmiňovaný článek v časopisu Anbruch v roce 1928, ani 1929 nevyšel.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceprofi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Lokace jako předmět
Berlín
Paříž
Praha
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2594 (záznam 1 / 0)
další »