Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odeslání
Poznámka k lokaci odeslání[New York]
Datum odeslání05.12.1945
PříjemceŠebánek, Karel
Příjemce (korporace)
Lokace přijetí
Poznámka k lokaci přijetí[Praha]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z pozůstalosti K. Šebánka, CBM Polička
Předchozí vlastníkŠebánek, Karel
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kkš 924
Stará signatura v IBM56/31
Signatura v IBMŠeb 1945-12-05
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahDo Prahy přijedou asi až na jaře, protože stále nedostal oficiální pozvání z konzervatoře - Karel Šebánek nebo Václav Holzknecht mu mají napsat, jak se celá situace doopravdy vyvíjí. Vysvětluje, že nemůže jen tak všechno opustit a jet do Prahy bez toho, aniž by věděl, jaké jsou podmínky a záruky. Informuje o premiérách a provedeních svých děl (SYMFONIE Č. 3 a Č. 4, SONÁTA Č. 3, THUNDERBOLT). Má mnoho nových objednávek. Ptá se, jestli není zájem o knihu Miloše Šafránka.
Diplomatický přepis dopisu

5. pros. 1945

Milý příteli,

            snad už vam psali zdomu, že se disposice mého odjezdu poněkud změnili, a že prijedeme až pravdepodobne na jaře, protože jsem dosud nedostal nejmenši zprávu z Prahy, vyjma toho dotazu, zdali bych to misto na mistrovske přijmul, což k/ničemu nezavazuje. Tak jsem musel vziti jine disposice prozatim. Teď jsme zde četli ze mistr. skola je v Praze zrusena a i mimo to já zde nemohu privatisirovata jenom čekataž prijde nějaké vyzváni a hned odejet, tak samozřejmě jsem se musel zařidit jinak, to jest vziti jiné engagement. Snad by mi mohl třeba Holcknecht napsati osobně, jak celá věc vlastně je, nepotřebuji žadné oficielnidoklady, ale musim aspoň vědět jaké maji plány. Je jisté že dost lidi z některych kruhu mně nebude/rádo vidět zpatky. V každem připadě musím vědět dost dlouho napředco mám delat, nemohu odsud odjet od vecera do rána. Mame zde tak špatné zprávy o tom co se děje v Evropě i u nás, že se nad tim musi každy zamyslit a tak bych nerad do nečeho vlezl jen tak nazdařbuh, myslim ze víte co myslim. Měl jsem znovu v těchto dnech důkaz ze našim lidem opravdu nezáleži na tom co se kulturně děla,překvapujici je jenom to,že mne to jeste překvapuje,po všech zkušenostech,které jsem/osobně v této otázce měl. Jenom že je přece jen určitý limit v duvěře, já si ztoho musim udělat zavěry a dle nich se zaridit. Take bych vás poprosil kdybyste mi upřimne napsal jak situace vypada a jaké jsou pravdu poměry v hudběchápete že to je pro duležité a budu čekat se s svým rozhodnutim na vaše zprávy. Jestli něco nejde v otazce mistr. skoly zdělte mi to raději ted,vite dobře že mám mnoho jiných a možná i lepšich možností,abych se sam o sebe postaral a dělal služby naši věci jako až dosud bez odměny. mne se z toho všeho vloudily určite pochybnosti do mysli, kterých bych se chtěl zbavit, ale pak bych chtěl vědět přesně kdese nalezám. Velká slova na mne uz neplati jako vlasně nikdy. take i mnoho jinych problemu mne přestalo zajimati přímo a nechtěl bych se zase znovu k nim vracet. Dobře do všeho nevidim a co se zde dovime to moc radosti nepřidá.At mi třeba Holcknecht (nebo vy sám) napiše ja mám dojem ze to u nas hodne lidi nebere tak přilis vážne a když už jsem se rozhodl celou tu svoji praci zde opustiti(nebylo to tak lehke jak si možna někdo u nas predstavuje) tak bych při nejmenšim chtěl vědět za co a čim to chci nahradit azdali to vyrovná to, co bych ztratil/

poslal jsem vam malý baliček s ruznými vecmi jež asi budete potřebovat a pošlu dalsi napište co nejyice potřebujete.[1]z domu mam dopisy doufam že Bartos dostal moje články[2], chystá se asi ted do Policky[3]. premiera 4. symf. ohromny uspech ve Filadelfii, 30. pros.[4]Už je teď páté provedeni,zde bude priští týden ii. /a ve Washindtonu i2/ baltimore i3/ i8/ pros mam prem. houslove sonaty[5]zde a i9/ jedeme do Washingtonu na premieru "Thunderbolt P 47. diriguje H. Kindler[6]

3, symf byla v bostonu[7]a zde bude v lednu. Spoustu nových objednávek. ani s tim nebudu se vsim hotov (i pro Evropu.)

            napište mi tedy brzo abych vědel co mám delat a jak se mám definitivne rozhodnout, na každy zpusob jsem ted zde vazán az dojara. nemohl jsem nic jiného delat moc vas zdravim

váš

B. Martinů[8]

 

Co je s tou knihou Šafránka.

Žádný zájem?[9]

 

Věcné poznámky k DP

[1]O zasílání balíčku K. Šebánkovi píše Martinů již v předchozím dopise (CBM, PBM Kkš 923).

[2]Martinů vzpomínkový článek „Stáňa“na svého přítele, českého houslistu Stanislava Nováka (1890–1945) nebyl publikován (srov. Šafránek (ed.):Bohuslav Martinů: Domov, hudba a svět, 1966, s. 312–316).

[3]Zda F. Bartoš absolvoval cestu do Poličky, není z korespondence jasné. Martinů o jeho záměru neurčitě informuje v dopise ze dne 26. listopadu 1945 rodinu do Poličky: „P. Bartoš co bude přednášeti v Poličce, mi také psal, jistě Vás vyhledá […]“  (CBM, PBM Kr 313), následně se 14. prosince 1945 dotazuje, zda návštěva proběhla (CBM, PBM Kr 315), v dalších dopisech se o ní však již nezmiňuje.   

[4]Symfonie č. 4, H 305, byla premiérována 30. listopadu 1945 ve Philadelphii E. Ormandym a The Philadelphia Orchestra (srov. Halbreich, 2007, s. 238).

[5]Sonáta pro housle a klavírč. 3, H 303, byla premiérována 17. prosince 1945 v New Yorku (srov. Halbreich, 2007, s. 345).

[6]Martinů skladba Thunderbolt P-47, H 309, byla premiérována 19. prosince 1945 ve Washingtonu. National Symphony Orchestra řídil Hans Kindler (srov. Halbreich, 2007, s. 260).

[7]Symfonie č. 3, H 299, měla premiéru  12. října 1945 v Bostonu, Boston Symphony Orchestrařídil S. Koussewitzkij (srov. Halbreich, 2007, s. 235).

[8]Podpis a poslední dvě věty psány rukou. 

[9]Miloš Šafránek píše 25. února 1946 Karlu Šebánkovi: „Podle Vašeho prání posílám v příloze něco pro tisk o G. L. a také o Knize o B. M. Je to přece jen podivné, že se v Praze až dosud nic nevědělo. Zdá se, že ji nemá ani „Tempo“ – to se o ní nezmíní ani v únorovém čísle věnovaném BM.? Je to škoda pro náš zájem veřejný vždyť přece ani knihu ani koncertní činnosti G.L. a její obětavou práci pro naši hudbu v Americe nikdo ze světa nesprovodí… ani sebe chytřejší advokát… Je dobře, že o věci sám píšete – potřebujeme vědět doma plnou pravdu o všem, co se v Americe děje a za války dělo.“ (Pozůstalost K. Šebánka, CBM, nesignováno). Dne 12. června 1946 pokračuje korespondence následovně:„Vyplujeme z NY někdy kolem 12. července. Uvidím Vás v Praze někdy koncem července. Dám Vám o sobě vědět. Pak si promluvíme o vydání mé knihy BM. Zatím nic nepodnikejte.“(Pozůstalost K. Šebánka, CBM, nesignováno). Kniha Miloše Šafránka Bohuslav Martinů: The Man and his Music. (New York: Alfred A. Knopf, 1944) byla však v Československu vydána až v roce 1961 pod titulem Bohuslav Martinů: Život a dílo(Praha: Státní hudební vydavatelství, 1961).

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Poznámka
Fixacestrojopis, rukopisný podpis (Martinů), vpisky
Vpisky, přípisyopravy v textu, přípis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Lokace jako předmět
Polička
Praha
Washington, D.C.
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2448 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-