Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Poznámka k lokaci odeslání[New York]
Datum odeslání19.10.1948
PříjemceŠebánek, Karel
Příjemce (korporace)Melantrich
Poznámka k lokaci přijetí[Praha]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z pozůstalosti K. Šebánka, CBM Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Předchozí vlastníkŠebánek, Karel
Signatura současného vlastníkaPBM Kkš 953
Stará signatura v IBM56/60
Signatura v IBMŠeb 1948-10-19
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů řeší svou finanční situaci. Neví, kde jsou uloženy jeho příjmy z OSA od roku 1939, které měl Melantrich ukládat do banky, aby o ně nepřišel. Už několikrát psal do Melantrichu, ale otázka stále není vyřešena. Předpokládá, že se jedná o větší obnos, který by nyní potřeboval. Nevylučuje, že v této situaci bude nucen podepsat smlouvu s Boosey and Hawkes. Ptá se na svou bustu a zda Karel Šebánek dostal JULIETTU. Nutně potřebuje kopii.
Diplomatický přepis dopisu

October 19. 1948.Mily Karle,Na jednu důležitou,alespoň pro mne ,věc jsme zapomněli při našem jednání v Paříži předválečný Melantrich, aby se pojistil, si vyhradil aby moje přijmy z Osa byly ukladany v bance,samozrejme pro ně, aby o nic neprišli.Dostaval jsem vykazy z Banky az do roku 39.,ale nemohu si vzpomenout ktera banka to byla, myslim Zivnobanka.Vykazy ovešm zustaly nekde v Parizi a nenašel jsem je, totiz jsem je ani nehledal.Psal ti o tomto pripade ze začatku často a psal jsem rovnez Melantrichu,aby mi sdelili co se vlastne s temi penezi stalo,byla to slušna částka za 3 nebo 4 roky,kdy jsem nic nedostaval z Osy, vše šlo do Banky ve prospěch Melantricha.Tak bych rád věděl co se s těmi penezi stalo a jsouli stale někdě na učte v bance a nebo kdo je spotřeboval.Dostal jsem dnes vykaz z Osa a je tam i bez zahranicnich prijmu slusna castka kterou bych rad dostal sem. V Ose by ti také mohli říci ,kam penize posilali,ukladali(myslim na muj ucet a nebo na Melantricha) v roce kdy jsem mel s vami smlouvu,t.j. myslim 1936. 37. 38. Ja sam jsem Melantr kolikrate upozornil ,aby neco v tom udelali a podali mi vykaz zdali ty penize vyzvedali a nebo co se s nimi stalo. Bud tak hodny a vysetri to, zavolej Osu a nebo to najdi v me stare smlouvě,a vysetri co se s temi penezi vlastne stalo.Jestli jsou ztraxeny tedy je to vina Melantricha protoze ja jsem je v dopisech z roku 39. i 45. a.t.d. upozornoval aby se o to starali.Napis mi brzo jak jsi daleko s mym financnim resenim,to jest s poukazem penez,protoze jinak bych musel podepsat smlouvu s B.H.,cekam jen na tvuj dopis, a B.H. na mne specha,tak to dlouho odkladat nemohu a take potrebuji prachy.[1]Dostal jsi uz Juliettu? Napis o tom. i o kopii,spechej na kopii,bude ji treba. Co je s Bustou? [2]Napis brzo, srdecne tvujB. Martinů  


Věcné poznámky k DP

[1] Martinů vede dlouhodbá nespolupráce ze strany československých institucí ohledně  vypořádání hororářů a tantiém za prováděné a vydávané skladby ke konečnému rozhodnutí a podepsání smlouvy s vydavatelství Boosey & Hawkes. K. Šebánkovi tuto skutečnosti sděluje v dopise ze 16. ledna 1949: „Musim te zarmoutit a zdelit ti ze jsem podepsal smlouvu s B.&H.,nevidel jsem jine vychodisko a prozatim se tim situace nemeni protoze to se jedna o veci jez oni uz maji, jez byly uz v tisku.Smlouva je na tri roky.“ (CBM, PBM Kkš 957).[2] Otázku busty Martinů znovu otevírá v korespondenci z roku 1956, kdy má být v Československu vytvořena jeho nová busta, Martinů v této souvislosti znovu zmiňuje pařížskou předválečnou bustu od rumunské sochařky Iriny Codreanu-King. Martinů přes Karla Šebánka organizuje převoz tohoto díla do Československa (srov. CBM, PBM Kr 549, 557, 560, 564, 568, 580).


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Fixacestrojopis, rukopisný podpis (Martinů), vpisky
Vpisky, přípisypodtrhaná slova
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Lokace jako předmět
Paříž
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2189 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-