Základní informace
Typ korespondenceDopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníBasilej
Poznámka k lokaci odeslání[Basilej]
Datum odeslání11.05.1956
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 528
Signatura v IBMMar 1956-05-11
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahZměna plánů; ve Švýčarsku asi až do podzimu; ChM nedostala pas pro Francii, vyčerpala svoje možnosti pobytu v uplynulých letech; věci mají v Golf-Juanu; Sacherovi se jich ujmou, ale oni zatím bydlí u jiných dobrých známých, hledají domek nebo byt; necestovali lodí, ale letadlem; Munch bude hrát Fantazie v Praze (BSO koncertoval v Praze 11.9.1956, Fantazie však nehrál) a možná i v Moskvě; jsou unaveni po stěhování; "poslali jsme skoro všechno do Vieux Moulin; adresa: M.W. Reber, Rennweg 73, Basel.
Diplomatický přepis dopisu

[Basilej] May 11. 56.[1]

Drazí: Naše plány se hodně změnili, jsme teď v Bâle a zůstaneme asi ve Švýcarsku až do podzimu než pojedeme do Říma.[2] Dostali jsme se do slepé uličky, americký zákon povoluje jen určitou dobu pobytu v rodné zemi a protože Charlotte[3] ji vyčerpala v posledních tří letech, tak nedostala pas pro Francii. Asi tomu nebudete rozumět, ale je to tak. Nejhorší je že jsme si poslaly vše už napřed do Francie, do Golf-Juan kde jsme měli míti domek a teď tam nemŭžeme. Totiž já sám tam mohu jet a tak to budu muset sem všechno nějak dostat. Je to velmi nepříjemné překvapení, s kterým jsme nepŏčítali a tak se asi usadím ve Švýcarsku, Sacherovi[4] se nás ujmou, sami teď mají návštěvu ale jsme u jiných dobrých známých[5] a hledáme nějaký domek nebo apartment, pokazilo nám to plány. Tak jsme loď nemohli vzíti a přileteli jsme avionem. Nemohl jsem dříve psáti, všechno bylo tak nepředvídané.

 

Zde se máme moc dobře, starají se nás ale přece jenom jsme ztratili hodně času už jsme mohli býti usazení na Rivieře. Tak vidíte jak je to na světě stále podivné. Charlotte viděla Muncha[6] jėště před odjezdem a bude hrát ty Fantasie[7] v Praze a možná i v Moskvě. Jsme oba hodně unaveni po tom stěhování, poslali jsme skoro všechno do Vieux Moulin a po cestě tak pár dní odpočinku neuškodí, potřebujeme to oba. Pište nám na adresu M. W. Reber – Rennweg 73. Basel. Jsou to dobří známí které jsme potkali v Besanconu vloni a starají se o nás jak o vlastní. Charlotte také píše domu a tak Vám napíše příště, to víte že není štastná když nesmí do Francie. Mnoho zdravíme

Váš Bohouš

 

 

Věcné poznámky k DP

[1] 11. 5. 1956

[2] Původně manželé Martinů uvažovali, že stráví léto v Golfe-Juan u Cannes (viz Kr 524), ale svůj plán byli nuceni změnit a léto strávili ve Švýcarsku. 2. 5. 1956 odpluli manželé Martinů z USA do Evropy (Mihule 2002, s. 497), aby od října toho roku nastoupil BM na American Academy in Roma a zůstal tu po celý školní rok 1956/1957 jako „composer in residence“ – konzultant mladých amerických skladatelů stipendistů.

[3] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.

[4] Paul Sacher (1906-1999), švýcarský dirigent a mecenáš a jeho manželka Maja Sacher (1896-1989).

[5] Po příjezdu do Paříže a zastávce ve Vieux Moulin se manželé Martinů krátce ubytovali v Basileji u svých přátel manželů Williho a Charlotte Reberových, od 17. 5. 1956 již přebývali na Schönenbergu u Paula a Maji Sachrových, kde setrvali až do odjezdu do Říma začátkem října 1956. Pobyt u Sacherových si ovšem zpestřovali kratšími i delšími výlety a cestami (Mihule 2002, s. 497-501).

[6] Charles Munch (1891-1968), francouzský dirigent, v letech 1949-1962 ředitel Boston Symphony Orchestra.

[7] Symfonie č. 6 (Symfonické fantazie), H 343.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis
Osoba jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 1348 (záznam 1 / 0)
další »