Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníBrusel
Datum odeslání10.06.1953
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 442
Signatura v IBMMar 1953-06-10b
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahKrálovna při obědě vzpomínala, jak hrála jeho Duo (nejspíše Duo pro housle a violoncello č. 1); je velice laskavá; hned ho poznala a šla k němu při svém vstupu; seděl po její pravici; dala mu rudou růži, z níž posílá jeden lístek; "budu míti pěkné vzpomínky na první královnu, se kterou jsem obědval"; večer předtím byli na banketu; dostali pozvání z Haagu, kde dávali Polní mši (pozvání holandského mužského sboru Die Haghe Sanghers, který provedl Polní mši; BM pro ně 1954 zkomponoval kantátu Hora tří světel).
Diplomatický přepis dopisu

 [Brusel] June 10. [19]53.

Drazí:

Konečně mám chvilku abych Vám napsal něco o našem pobytu v Bruxelu.[1] Jak Vám už Charlie napsala[2] byli jsme pozváni na oběd ku královně a já jsem seděl hned vedle ní po pravé straně a tak vzpomínala jak hrála moje Duo,[3] to už je také dlouho mezitím jsme zestarli ale na ni opravdu leta nejsou vidět. Byla ohromně laskavá a hned když vstoupila tak do salonu tak mne jistě poznala dle fotografie co jsme ji poslali před tolika lety a hned šla ke mně, představil jsem jí Charlie a právě přinesli sherry a tak si s náma přiťukla na zdraví. Při obědě jsem ji říkal jakou budete mít radost až jim vše napíšu a tak ji to udělalo také radost. Je opravdu tak jednoduchá a milá že to byla radost s ní býti. Pak jsme byli v saloně zase okolo ní a povídali o hudbě a mnoha jiných věcech a byla by s námi stále zůstala až jí ředitel Festivalu připoměl že musíme pracovat. Na mne se stále usmívala a dala mi

rudou ruži, (poslal jsem vám z ní jeden lístek) na památku[4] a zase odešla se mnou a Charlie do salonu, říkala Charlie že je moc ráda že nás oba poznala a mohla přivítati v Brusellu. Je jako anděl, klidná a laskavá. Tak budu míti pěkné vzpomínky na první královnu se kterou jsem obědval. A oběd byl také královský, vůbec se tu máme moc krásně, byli jsme na banketu večer před tím, výborný to bylo též. Ještě zbývá hodně práce o vyhledati tu pravou kompozici pro cenu, asi ještě tři čtyři dny budeme zapřaženi.[5] Chceme se podívat do Holandska kde jsem ještě nebyl a také jsem dostali pozvání z Haagu, kde jsou do mne úplně zamilovaní,[6] dávali tam tu Polní mši.[7] A tak teď se zase musím vrátit k partiturám, jenom jsem chtěl abyste věděli co se děje, budete míti také radost.

Zdravím

Váš Bohouš

 

 

[MENU][8]

Darne de saumon à la Royale

Poularde de Bruxelles bouquetière

Diable rose

Fruits

 

[PŘEKLAD MENU]

Plátek z lososa na královský způsob

Bruselská slepička s aranžovanou zeleninovou oblohou

Diable rose[9]

Ovoce

 

Věcné poznámky k DP

[1] Belgickou královnou Elisabeth Gabriela Valérie Marie (1876-1965), milovnicí umění a štědrou mecenáškou byl BM pozván do poroty Le Concours Musical Reine Elisabeth, jedné z nejprestižnějších mezinárodních hudebních soutěží. Belgická královna Elizabeth ji založila již v roce 1937. Pro BM bylo pozvání do poroty velkým oceněním, do Bruselu se manželé Martinů vydali z Paříže 6. 6. 1953 (Mihule 2002, s. 455), podle dopisu Ch. Martinů rodině do Poličky ze dne 10. 6. 1953 (PBM Kr 441) to bylo až v neděli 7. 6. 1953.

[2] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM, jejich společný pobyt v Belgii popisuje v dopise BM rodině do Poličky odeslaném téhož dne 10. 6. 1953 (PBM Kr 441), což naznačuje, že oba dopisy byly odeslány společně a pravděpodobně i v jediné obálce.

[3] Pravděpodobně se jedná o Duo pro housle a violoncello č. 1, H 157, z roku 1927. Skladba byla vydána v Paříži v roce 1928 v nakladatelství La Sirène Musicale (Halbreich 2007, s. 347).

[4] Viz přílohu dopisu, v níž je lístek růže přilepen na menu oběda s belgickou královnou.

[5] V dopise Franku Rybkovi (1895-1970) ze dne 18. 6. 1953 BM uvádí, že během čtyř dnů musela porota prohlédnout 450 partitur (Mihule 2002, s. 456).

[6] Z Bruselu se manželé Martinů na pozvání mužského sboru Die Haghe Singhers vydali do Haagu, aby zde strávili cca tři dny a poté se vrátili do Francie (PBM Kr 443).

[7] Polní mše, H 279, kantáta pro baryton a mužský sbor.

[8] Přepis menu z oběda u Alžběty Gabriely Bavorské. Pisatel nezjištěn. Na lístek je přilepen okvětní plátek z růže, jak se o tom zmiňuje BM v v dopisech PBM Kr 441 a 442.

[9] Nezjištěno, zda jde o dezert nebo o víno.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
PoznámkaPříloha: jídelní lístek s okvětním lístkem růže.
Fixacerukopis
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 1262 (záznam 1 / 0)
další »