[Brusel] June 10. [19]53.
Drazí:
Konečně mám chvilku abych Vám napsal něco o našem pobytu v Bruxelu.[1] Jak Vám už Charlie napsala[2] byli jsme pozváni na oběd ku královně a já jsem seděl hned vedle ní po pravé straně a tak vzpomínala jak hrála moje Duo,[3] to už je také dlouho mezitím jsme zestarli ale na ni opravdu leta nejsou vidět. Byla ohromně laskavá a hned když vstoupila tak do salonu tak mne jistě poznala dle fotografie co jsme ji poslali před tolika lety a hned šla ke mně, představil jsem jí Charlie a právě přinesli sherry a tak si s náma přiťukla na zdraví. Při obědě jsem ji říkal jakou budete mít radost až jim vše napíšu a tak ji to udělalo také radost. Je opravdu tak jednoduchá a milá že to byla radost s ní býti. Pak jsme byli v saloně zase okolo ní a povídali o hudbě a mnoha jiných věcech a byla by s námi stále zůstala až jí ředitel Festivalu připoměl že musíme pracovat. Na mne se stále usmívala a dala mi
rudou ruži, (poslal jsem vám z ní jeden lístek) na památku[4] a zase odešla se mnou a Charlie do salonu, říkala Charlie že je moc ráda že nás oba poznala a mohla přivítati v Brusellu. Je jako anděl, klidná a laskavá. Tak budu míti pěkné vzpomínky na první královnu se kterou jsem obědval. A oběd byl také královský, vůbec se tu máme moc krásně, byli jsme na banketu večer před tím, výborný to bylo též. Ještě zbývá hodně práce o vyhledati tu pravou kompozici pro cenu, asi ještě tři čtyři dny budeme zapřaženi.[5] Chceme se podívat do Holandska kde jsem ještě nebyl a také jsem dostali pozvání z Haagu, kde jsou do mne úplně zamilovaní,[6] dávali tam tu Polní mši.[7] A tak teď se zase musím vrátit k partiturám, jenom jsem chtěl abyste věděli co se děje, budete míti také radost.
Zdravím
Váš Bohouš
[MENU][8]
Darne de saumon à la Royale
Poularde de Bruxelles bouquetière
Diable rose
Fruits
[PŘEKLAD MENU]
Plátek z lososa na královský způsob
Bruselská slepička s aranžovanou zeleninovou oblohou
Diable rose[9]
Ovoce
[1] Belgickou královnou Elisabeth Gabriela Valérie Marie (1876-1965), milovnicí umění a štědrou mecenáškou byl BM pozván do poroty Le Concours Musical Reine Elisabeth, jedné z nejprestižnějších mezinárodních hudebních soutěží. Belgická královna Elizabeth ji založila již v roce 1937. Pro BM bylo pozvání do poroty velkým oceněním, do Bruselu se manželé Martinů vydali z Paříže 6. 6. 1953 (Mihule 2002, s. 455), podle dopisu Ch. Martinů rodině do Poličky ze dne 10. 6. 1953 (PBM Kr 441) to bylo až v neděli 7. 6. 1953.
[2] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM, jejich společný pobyt v Belgii popisuje v dopise BM rodině do Poličky odeslaném téhož dne 10. 6. 1953 (PBM Kr 441), což naznačuje, že oba dopisy byly odeslány společně a pravděpodobně i v jediné obálce.
[3] Pravděpodobně se jedná o Duo pro housle a violoncello č. 1, H 157, z roku 1927. Skladba byla vydána v Paříži v roce 1928 v nakladatelství La Sirène Musicale (Halbreich 2007, s. 347).
[4] Viz přílohu dopisu, v níž je lístek růže přilepen na menu oběda s belgickou královnou.
[5] V dopise Franku Rybkovi (1895-1970) ze dne 18. 6. 1953 BM uvádí, že během čtyř dnů musela porota prohlédnout 450 partitur (Mihule 2002, s. 456).
[6] Z Bruselu se manželé Martinů na pozvání mužského sboru Die Haghe Singhers vydali do Haagu, aby zde strávili cca tři dny a poté se vrátili do Francie (PBM Kr 443).
[7] Polní mše, H 279, kantáta pro baryton a mužský sbor.
[8] Přepis menu z oběda u Alžběty Gabriely Bavorské. Pisatel nezjištěn. Na lístek je přilepen okvětní plátek z růže, jak se o tom zmiňuje BM v v dopisech PBM Kr 441 a 442.
[9] Nezjištěno, zda jde o dezert nebo o víno.