Základní informace
Titul CZDvakrát Alexandr
Podtitul CZopera buffa o 1 dějství
Titul ENAlexander Bis
Podtitul ENopera buffa in 1 act
Titul DEZweimal Alexander
Podtitul DEOpera buffa in einem Aufzug
Titul FRAlexandre bis [auth.]
Podtitul FRopéra-bouffe en un acte [auth.]
KategorieJevištní díla a filmová hudba
PodkategorieOpery
Halbreichovo číslo a přípona255
Části (věty)
Durata38'
Nástrojové obsazení1111-1110-Pf-Archi(Vl I,Vle,Vc,Cb)
Sólový hlas
Obsazení vokálních rolíArmanda (S), Alexandr (Bar), Oskar (T), Filoména (Sp - mS), portét (Sp - B)
Dedikant
Diplomatický přepis věnování
Poznámka k věnování
Původ
Místo kompozicePaříž
Rok dokončení1937
Započetí kompozice1937
Dokončení kompozice08.03.1937
Poslední úprava
Premiéra
Interpret Georg Calder (dir./cond.), Günther Amberger (režie/direc.), Mathias Krali (scéna/stage design)
Amberger, Günther
Calder, Georg
Krali, Mathias
Datum premiéry18.02.1964
Místo premiéryMannheim, Německo
Ansámbl
Uložení autografu
InstituceCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Místo uloženíPolička
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Poznámka k rukopisuAutografní partitura. *** V archivu nakladatelství Bärenreiter, Kassel se nachází autografní klavírní výtah.
Vydání
Místo vydáníKassel
VydavatelBärenreiter, Kassel
Rok vydání1963
CopyrightBärenreiter, Kassel
Poznámka
PoznámkaLibretto (francouzské) André Wurmser. Německý překlad Kurt Honolka, český překlad Eva Bezděková. *** Datum dokončení autografního klavírního výtahu: 12.03.1937.
Informace

Dvakrát Alexandr

 

Alexandr bis čili Dvakrát Alexandr aneb Alexandr podruhé neboli Tragédie muže, který si dal ostříhat plnovous - to je výstraha a poučení mužům s vousy i bez. Jak se stalo, že si ji našel pro operní jednoaktovku Bohuslav Martinů, patří k rozmarům hudeb­ních dějin, o nichž se ví již dávno, že po­strádají logiku. Vypráví o tom francouz­ský spisovatel André Wurmser. „Bylo to koncem roku 1936, kdy mne zavolal Československý kulturní atašé v Paříži: jistý hudebník z jeho země má v úmyslu složit operu buffu u příležitosti Světové výstavy r. 1937 a hledá stručné a roz­marné libreto. Zdali bych mezi svými věcmi neměl nějakou kratochvilnou hi­storku, která by se mu mohla líbit?"

Na tyto okolnosti vzpomínal Wurmser v programu světové premiéry opery, kte­rá se konala o mnoho let později - 18. března 1964 v Mannheimu.

„Martinů mi vyjádřil své velké přání - zhudebnit text, ve kterém by mohl ne­chat zpívat kočku. Nuže - nic takového jsem bohužel nemohl nabídnout. Nejvýš tak jsem tu měl k dispozici látku, v níž mohl nechat zpívat olejomalbu v pozlaceném rámu. „Olejomalba“ - opakoval Martinů - „olejomalba, to by nebylo lak špatné!“. Libreto André Wurmsera je příznačné pro operní jednoaktovku, nechce být o moc více než právě hudebním žertem. Martinů svou operně dramatickou zku­šenost v tomto žánru prokázal na výbor­nou již dříve Veselohrou na mostě i Hlasem lesa. S virtuózní odlehčenou technikou neoklasických postupů se tu rozvíjí situační komika v hudebním ztvárnění postav, jednotlivé výstupy jsou proloženy brilantními recitativy i vkusně uplatněnou mluvenou řečí v dialogu.

Netrvalo ovšem dlouho a po Mann­heimu se k Alexandrovi přihlásili i skla­datelovi krajané: 22. května 1964, tedy o pouhých několik týdnů později, uvádí Janáčkova opera v Brně pod taktovkou Václava Noska první české nastudování tohoto sympatického dílka. Že se opera dočkala svého uvedení do života tak poměrně pozdě po svém do­končení, má na svědomí válka.

Co říci k morálnímu vyznění, jímž se zde nikterak neskrblí? Tři základní moudrosti si může každý vybrat pro svou potřebu.

Žena: že všednost manžel­ského života je tak trochu zákonem. Ne­boť manželskou nudu - nezapomeňme, že v Paříži kolem roku 1900! - lze snad zpestřit milencem, nelze však učinit z milence natrvalo duchaplného a zábav­ného manžela...

Muž: že vlastní žena - byť sebevěrnější -nemá být nikdy dobrovolně vystavena pokušení. Ďábel obchází ve dne i v noci.

Oba: nikdy nejsou dva, aby se mezi nimi nemohl vynořit třetí. Neboť ďábel - viz výše. Rozumí se, že v Paříži kolem roku 1900.

 

Jaroslav Mihule

Zdroj: CD Alexandre Bis, © Supraphon 1994, 11 2140-2 611

 

Prameny

« předchozí
ID 180 (záznam 1 / 0)
další »