Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelŠmíd ml., Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPraha
Datum odeslání03.05.1992
PříjemceZouhar, Zdeněk
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíBrno
Poznámka k lokaci přijetí[Brno]
JazykČeština
Původ, datum získáníArchiv Zdeňka Zouhara, 02/2024
Vlastník pramene- Soukromý vlastník, Private owner
Signatura v IBMZou 1992-05-03
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Šmíd mladší píše Zděňku Zouharovi dopis v návaznosti na jejich schůzuku 9.4.1992 v Brně. V souvislosti se Zouharovým záměrem vydat skladbu BOŽÁNKOVI A SONIČCE Šmíd rekapituluje některé skutečnosti a vzpomínky na okolnosti vzniku díla, které pro něj a jeho sestru [Soňu Šmídovou] zkoponoval Bohuslav Martinů v době skladatelova blízkého přátelství s jeho rodiči [Bohuslavem a Jarmilou Šmídovými], kdy jemu bylo osm let a jeho sestře pět let.

Přátelství mezi BM a BŠ započalo již koncem roku 1920 v Poličce a od roku 1923, kdy se BŠ oženil a přestěhoval do bezprostřední blízkosti od domu Martinů, rozrostlo se i na celé rodiny a nepřerušilo jej ani série několika stěhování. Přátelství obou rodin trvalo až do úmrtí skladatelova bratra Františka (1958) a sestry Marie (1959).

Osobní styk s BM však ustal již v létě roku 1938, kdy byl u Šmídů na návštěvě naposledy (s Vítězslavou Kaprálovou) a vlivem politických okolností byl omezen i vzájemný písemný styk (např. přes básníka Miloslava Bureše). Pro dokreslení těchto přátelských vztahů BŠ přikládá některé dopiy a pohlednice, přičemž z dopisu, datovaného 16.5.1932 [ŠmíB 1932-05-16], je patrný i podnět k napsání předmětných klavírních skladbiček. Ve zmiňovaném dopise je řeč o klavíru po BM, jenž BŠ a jeho sestru provázel při prvních krůčcích ve hře a nyní je v muzeu v Poličce, kam ho jeho otec v roce 1970 zapůjčil. BŠ se svou sestrou jej pak v roce 1989 muzeu věnovali.

BŠ popisuje své dětské vzpomínky na čas trávený v domě rodiny Martinů, především na maminku BM, trpělivou a laskavou "babičku", jak jí BŠ se svou sestrou říkali, a pravidelné společné trávení Vánoc, které vždy nejvíce oživila přítomnost BM a jeho vyprávění. Od tradice těchto štědrodenních návštěv rodiny neopustily ani později, kdy BM již nemohl být přítomen.

Zvlášť BŠ vzpomíná na prázniny v roce 1932, strávené v Potštejně, kam na nějaký čas přijel i BM s manželkou Charlotte, primárně kvůli jeho tamějšího setkání s Ferdinandem Pujmanem, týkající se příprav premiéry ŠPALÍČKU v Národním divadle v Praze. Z výletu na Masarykovu chatu v rámci tohoto pobytu 27.8.1932, kterého se kromě BŠ, jeho sestry a rodičů a BM s manželkou zúčastnila také skladatelova sestra, Marie Martinů, přikládá BŠ také fotografie. Ty jsou tedy autentickým obrazovým dokladem z doby vzniku klavírních skladbiček, složených v upomínku na tyto prázdniny.

BŠ upřesňuje, že "Tatínkova písnička", která je součástí klavírních skladbiček, je národní píseň "Ještě já se podívám...", jejíž pokračování bylo v tomto případě "...k Žabonosským zahradám". Otec BŠ se v Žabonosech narodil a šlo o jeho opravdu oblíbenou a často zpívanou písničku, což dokládají přiložené xerokopie dvou jejích příležitostně napsanách notových záznamů - jedna od BM na rubu poštovní obálky a druhá od přítele otce BŠ, Emila Mikelky na účtence z restaurace.

BŠ zasílá také barevnou xerokopii obálky, do které jsou skladbičky vloženy a kterou maloval bratr BM, František Martinů. Zapůjčuje také nedávno pořízenopu xerokopii hudebního materiálu. Originál rukopisu i obálky jsou v současné domě u BŠ doma v Praze a pokud by ZZ do nich potřeboval nahlédnout, můžou se domluvit telefonicky. Až bude mít ZZ vydání skladby již připraveno a nebude materiály potřebovat, prosí jej BŠ o jejich vrácení jeho bratru, Ivanovi, nebo sestře Soně a přikládá kontakt.






Celkový počet listů3
Počet popsaných stránek6
FixaceRukopis
PřílohyXerokopie příležitostně napsanách notových záznamů oblíbené písničky otce Bohuslava Šmída "Ještě já se podívám".
Jedna rukou Bohuslava Martinů na rubu poštovní obálky a druhá od přítele otce BŠ, klavírního virtuoza Emila Mikelky, na účtence z restaurace. 2 listy
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceNeprofi černobílá
Lokace jako předmět
Polička
Potštejn
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 9569 (záznam 1 / 0)
další »