Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Datum odeslání01.01.1935
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 150
Signatura v IBMMar 1935-01-01
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahNa Silvestra "mezinárodní společnost" ve starém bytě; našli opět domek se zahrádkou, třebaže dál od centra; do Prahy hodlají přijet kolem 15.1.; starosti se stěhováním; Filipiho neviděl už dlouho, má potíže s přijetím do legie; pošlou lístek Šmídovi; návštěvy V. Sommra a Kupky; zůstane několik dní v Praze, na cestě do Brna se zastaví v Poličce.
Diplomatický přepis dopisu

Paris 1/1 1935.

Drazí,

tak jsme už v tom Novém roce, připravilo nás to letos o společné vánoce, zŭstali jsme doma a poslouchali jsme radio z celého světa. Vzpomínali jsme zdali jste dostali dopis včas, poslal jsem ho express. Svátky nebyly valné, stále prší. Včera jsme čekali na Nový rok doma také, přišli k nám z ostatních pavilonků[1] a tak jsme měli mezinárodní společnost. Ale dlouho jsme se nezdrželi, není se asi na moc co těšit jak to vypadá. Byt jsme už konečně našli a sice trochu dále než jsme teď a zase takový domek, jenomže je tam více místa.[2] Ma to poschodí, tak budu míti pro sebe pracovnu. Zahrádku také máme a tak alespoň neztratíme květiny, jenomže to je až od dubna. Zatím si tam budeme ale moci složiti nábytek do jednoho pokoje a urovnati to až se vrátíme zpátky. Tak máme alespoň jednu starost odbytou. Jinak je to moc hezký a domek je také pěkný a klidný, je to sice dost daleko ale není to příliš drahé a je spojení i tramvaí i autobusy. Teď nás ovšem čeká stěhování to bude také pěkná práce, tento týden to pomalu odstěhujeme takže bychom přijeli do Prahy asi k 15.[3] Jenom aby bylo alespoň počasí trochu príznívé aby nám nepršelo do stěhování, to by bylo nepříjemné.

 

Toho Filipiho[4] jsem neviděl už dlouho nevím co dělá, a myslím že to půjde asi těžko, byl znova u prohlídky a on je dost tlustý a tak komise asi se rozmýŝlí zdali by vydržel to podnebí co je k koloniích, každý to nesnese to horko. Děkujeme Vám všem za přání a přejeme rovněž všechno nejlepší do Nového roku, co nám asi přinese? Šmídovŭm[5] pošleme také lístek. Jinak nic nového, Venda Sommru[6] byl u nás ve středu na večeři, také p. Kupka[7] u nás byl, Čekám ještě zprávy z Brna ale na každý zpŭsob pojedeme k 15. protože musíme být vystěhováni. zůstanu několik dní v Praze abych zase shledl situaci a odbyl si návŝtěvy a pak bychom se stavili doma na cestě do Brna. Tedy brzo na shledanou.

Váš

Bohouš.

 

 

Věcné poznámky k DP

[1] Míněny zahradní domky v okolí bydliště BM v rue de Vanves ve 14. okrsku (dnešní rue Raymond Losserand).

[2] Na začátku ledna 1935 se manželé Martinů přestěhovali do 3 passage Richard, Malakoff-Seine, kde setrvali do října 1935 (Martinů Ch. 2003, s. 214).

[3] BM se chystá do Československa na premiéru opery Hry o Marii, H 236, která se uskutečnila 23. 2. 1935 v Zemském divadle v Brně (Halbreich 2007, s. 153). Do Prahy odcestoval v úterý 15. 1. 1935 (PBM Kr 151).

[4] Pražský příbuzný poličské rodiny Filipiů, provozovatelů jedné z poličských vináren. Chtěl vstoupit do cizinecké legie a způsobil BM, jak je zřejmé z jeho dalších dopisů, starosti (Popelka 1996, s. 33).

[5] Rodina architekta Bohuslava Šmída (1895-1982) z Poličky.

[6] Václav Sommer (1906-1945), český divadelní a rozhlasový režisér, teatrolog a esejista, přítel BM. Mládí prožil v Poličce.

[7] František Kupka (1871–1957), český malíř.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Osoba jako předmět
« předchozí
ID 703 (záznam 1 / 0)
další »