Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Poznámka k lokaci odeslání[Paříž]
Datum odeslání06/1934
Poznámka k datu odeslání[před 26.6.1934]
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 133
Signatura v IBMMar 1934-06-00
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahDokončuje operu; Brno urguje partituru (Hry o Marii), chystají premiéru na prosinec; zajímá se i Praha pro duben; v Poličce navštíví Šmídovy; pokud to bude možné, "tak bychom zase přezimovali v Čechách", v Paříži vedra; pozdravuje Šmídovy a Štefinku (Pražanovou).
Diplomatický přepis dopisu

[Paříž] léto 1932[1]

Drazí,

dopis jsem dostal a píšu Vám v rychlosti protože musím tento týden dokončiti operu[2]. Z Brna mě už urgují a chystají premieru na prosinec ale musí to tam míti příští týden k vůli rozepsání materialu. Z Prahy mi psali že se o to zajímají a že by to mohli umístit asi v dubnu to by tedy ŝlo dobře zařídit ale času mnoho nebude na rozepsání hlasů pro orchestr.[3] Tak Vám jinak ani nic nového nepíši, nikam nechodím. S tou Litomyšli to mě nepodivuje že tam z Poličky nikdo nebyl, to se dalo čekat. U Šmídů[4] to musejí mít krásné, to se tam podíváme až přijedem. Přijdeli to jak si představuji tedy bychom zase přezimovali v Čechách, možná že by se hodil zase nějaký ten film[5], přece to trochu vynese.

 

Divím se že tam máte takové počasí zde už je dlouho krásně a vedra až 34 ve stínu až je to nepříjemné, musím pracovat skoro nahý, jinak bych to horkem nevydržel a to ještě máme v pokoji dost chládek. Na ulici není k vydržení, neprŝelo už asi dva měsíce, jenom předešlý týden byla malá bouřka a pár kapek. Všechno je uschlé a prachu je všude že to dál nejde, s těmi autobusy se tolik napráší. Tak budete mít zase slavnost Sokola. Zde jsou teď také velké slavnosti všude. samé osvětlení a průvody ale nemám ani čas se na to chodit dívat. Pozdravte u nás u Šmídu a Stefince[6] také děkuji za pozdrav.

Zdravíme Vás oba srdečně

Váš Bohouš.

 

 

Věcné poznámky k DP

[1] Před 26. 6. 1934 (Databáze pramenů IBM, http://database.martinu.cz/mails/public_view/686).

[2] BM má na mysli operu Hry o Marii, H 236. Hry o Marii měly premiéru 23. 2. 1935 v Zemském divadle v Brně. Poslední čtvrtá část opery Sestra Paskalina byla dokončena 26. 6. 1934 (Halbreich 2007, s. 153).

[3] Opera Hry o Marii, H 236, byla po brněnské premiéře uvedena v Praze až 7. 2. 1936, dirigoval Josef Charvát (Webový archiv Národního divadla, http://archiv.narodni-divadlo.cz/default.aspx?jz=cs&dk=Inscenace.aspx&ic=2421&pn=256affcc-f102-1000-85ff-c11223344aaa).

[4] Rodina architekta Bohuslava Šmída (1895-1982) z Poličky.

[5] Poslední zakázkou byl film Marijka nevěrnice, H 233, který měl premiéru 2. 3. 1934 v kině Kotva v Praze.

[6] Dr. Štěpánka Pražanová, kulturní pracovnice a známá BM z Poličky.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Osoba jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 686 (záznam 1 / 0)
další »