Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Poznámka k lokaci odeslání[Paříž]
Datum odeslání29.01.1933
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 98
Signatura v IBMMar 1933-01-29
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahCharlottu potěšil dopis z Poličky; je dosud v nemocnici, ale vrátí se brzy; BM se "něco udělalo" na palci, špatně se mu píše; Charlottu navštěvuje denně, navštívili ji i Šafránkovi a Nebeský; má v úmyslu koupit pianino.
Diplomatický přepis dopisu

[Paříž] Neděle 29/1 1933.Drazí,Charlotta[1] Vás všechny pozdravuje a děkuje Vám za dopis, moc ji dojmul a byla . šťastna a napíše Vám sama jak se trochu sebere. Je ji už dobře jenom je velmi slabá, je stále v nemocnici ale doufám že tento týden ji dovolí už se vrátit domu. Ovšem bude muset ještȇ zůstat ležet a nic nedělat co by ji unavilo. Tak to jeŝtě vše dobře dopadlo ale skusila hodně s horečkama. Mně se něco udělalo zase na palci, asi jsem se někde uhodil, tak nemohu ani psáti dobře, mačím ho v horké vodě, snad to nic nebude vážného, možná také píchnutí. Byly zde velké mrazy ale dnes už polevilo a je 8° stupňu, docela jako na jaře ale myslím že nastanou deŝtȇ. K Charlottě chodím každé odpoledne od 1 – 3 hod. Přišly k ni také¨ návštěvy, Šafránkovi[2], a Nebeský[3]. a dostala krásné květiny i buchty od Šafránků. Dushkin[4] jel na tournée přijede za 14 dní, přinesl ji takový keřík plný růžiček, v nemocnici ji mají rádi. Až bude doma tak ji spíše uteče čas a myslím že když si dobře odpočne a nabere sil že to zase půjde. Taky už je myslím po zimě. Vzpomínali jsme že u Vás asi bude hodně sněhu a mrazů. Jinak nového není nïc, ani jsem neměl moc času se o něco starat. Myslím že si teď koupím nějaké pianino, Doba je vhodná, ono se nic neprodává, a tak dělají dobré podmínky.[5] Doufám že u Vás také je všechno v pořádku, byl to zlý měsíc ale hlavně že všechno dobře dopadlo. Srdečně Vás oba s Charlottou zdravíme a vzpomínáme.VášBohouš. 


Věcné poznámky k DP

[1] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM. Na přelomu roku 1932/1933 velmi vážně onemocněla oboustranným zápalem plic.[2] Miloš Šafránek (1894-1982), tajemník tiskového odboru na velvyslanectví v Paříži v letech 1927 – 1937 a přítel BM.[3] Václav M. Nebeský (1889-1949), přední český teoretik umění.[4] Samuel Dushkin (1891-1976), americký houslista, skladatel a pedagog.[5] BM si skutečně koupil nové pianino francouzské značky Pleyel (dnes v PBM) a přestal tak být odkázán na pronajatý nástroj (Martinů Ch. 2003, s. 39).


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek3
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Osoba jako předmět
« předchozí
ID 651 (záznam 1 / 0)
další »