Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Datum odeslání11.03.1925
PříjemcePražanová, Marie
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička?]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička, 2018
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaKp 1123
Signatura v IBMPraM 1925-03-11
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů píše adresátce [zřejmě Marii Pražanové], že nemůže poskytnout klavír z jejich domku ke koncertům v Poličce, protože klavír teď připravil do dobrého stavu a převozem by se mohl poškodit a BM má o nástroj starost.
Diplomatický přepis dopisu

[NAVŠTÍVENKA]

Paris 11/3 1925.

 

Madame![1] Přijměte moji omluvu, že nemohu vyplniti Vaše přání a nemohu půjčiti klavír ke koncertů v Poličce. Důvodů mám mnoho, z nichž uvádím některé. Nechci aby bylo s klavírem hnuto, protože než jsme jej přestěhovali do našeho domku byl uložen v místnosti, která mu dosti uškodila a jsem rád že jsem jej teď přivedl zase do dobrého stavu. Měl bych velký strach o něho, zvláště když bych nebyl sám přítomen přenesení. Doufám že Vám tím nezpůsobuji žádné obtíže, protože vím, že uznáte moji starost

 

o nástroj[2] a pak vím že je v Poličce mnoho klavíru lepších a snadněji transportovatelných. S mnoha omluvami a projevem nejhlubší úcty.

                              

 

BOH. MARTINU[3]

 

Věcné poznámky k DP

[1] Adresátka je neznámá. Na lícové straně navštívenky cizí rukou dopsáno „Pozůstalost Marie Martinů“, mohlo by se tedy jednat o Marii Pražanovou (1897-1982), poličskou občanku, přítelkyni a v následujících letech podporovatelku rodiny Martinů.

[2] Podle Popelky (1996, s. 22) koupil BM křídlo v Praze v září 1916 u firmy Josef Brož za 1000 korun včetně dopravy do Poličky po železnici. Již v roce 1919 a následně v letech 1930-1932 se BM pokoušel svůj poličský klavír prodat (viz PBM Kr 036 – 078). Po řadě neúspěšných pokusů si jej koupil Bohuslav Šmíd (1895-1982), architekt z Poličky a přítel BM, jemuž skladatel děkuje dopisem odeslaným 16. 5. 1932 z Paříže (uložen v soukromé sbírce, otištěn v Popelka 1996, s 22). V současné době je klavír umístěn v CBM v Poličce.

[3] Jméno BM je na navštívence předtištěno.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámkapsáno na navštívence Martinů s předtištěným jménem
Fixacerukopis + předtištěný podpis BM
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Lokace jako předmět
Polička
« předchozí
ID 5911 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-