Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníNice
Poznámka k lokaci odesláníNICE R.P., 18H15, 6 - 7, 1955, ALPES MARITIMES
Datum odeslání06.07.1955
PříjemceZouhar, Zdeněk
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíBrno
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie od Víta Zouhara, 03/2014
Vlastník pramene- Soukromý vlastník, Private owner
Signatura současného vlastníkaBM 11
Signatura v IBMZou 1955-07-06
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů našel text Miloslava Bureše o otvírání studánek a hned začal komponovat [OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK]. Zdeněk Zouhar by mohl uvést premiéru v Poličce, pokud by ho skladba zajímala. Skladba je jednoduchá, pro ženský sbor, dvoje housle, violu a piano.
Diplomatický přepis dopisu

July 6. 55.



 



Milý příteli:                                                                                                  



Teď vám dám důvod abyste nebyl nemocen. Dostal jsem totiž báseň překrásnou[1] od poličského rodáka M. Bureše[2] o otvírání studánek[3] u nás na Vysočině[4]. Báseň mne úplně okouzlila[5] a hned jsem sednul k pianu[6]. A teď si myslím jestli by Vás to zajímalo že bychom mohli udělat premieru této skladby v Poličce[7], vím že hledáte material[8] a tohle by snad bylo nejvhodnější. Je to pro ženský sbor[9] a jednoduché, Sop. a Alto Solo, Baryton Solo, dvě housle, viola a piano[10]. Jsem jist že Bureš bude rovněž souhlasit.



Tak mi napište co o tom soudíte.



 



Mnoho zdravím                                                        



B. Martinů      



 



 


Věcné poznámky k DP

[1] Sourozencům do Poličky psal už začátkem měsíce: "Také jsem dostal dnes báseň od M. Bureše, taky Poličák, moc hezká báseň, Píseň o Studánce Rubínce. Také píše vzpomínky z Poličky a okolí, ze Sýkovce a Medlova." (Dopis 2. července 1955, archiv PBM.) A o čtyři dny později upřesňoval: "Je tak krásná že na  ni udělám hudbu [...]. "(Dopis 5. července 1955, archiv PBM.)  



[2] Miloslav Bureš (1909-1968), novinář, básník, rodák z Poličky, autor textů kantát Otvírání studánek, H. 354, Legenda z dýmu bramborové nati, H. 360, Romance z pampelišek, H. 364, Mikeš z hor, H. 375 a také vzpomínkové knihy Bohuslav Martinů a Vysočina. S Martinů se setkal v Římě v roce 1957 a v Liestalu 1959.  Kantátu Otvírání studánek skladatel Burešovi věnoval v roce 1955.



[3] Píseň o Studánce Rubínce. Básnickou sbírku Bureš přejmenoval z podnětu Bohuslava Martinů na Otvírání studánek a rozšířenou ji vydal v roce 1955 k předpremiéře kantáty v Klubu Svazu československých skladatelů (7. prosince 1955). Sbírka nese tištěnou dedikaci: "Bohuslavu Martinů k 8. prosinci 1955" (Bureš 1955).



[4] Skladatel netušil, že Bureš ve sbírce přemístil lidové zvyky vítání jara z Vlčkova nedaleko Litomyšle do asi padesát kilometrů vzdálených Třech studní na Vysočině, kde tyto zvyky nebyly známé (srov.  Kapusta 1982).



[5] Martinů sděloval nadšeně Miloslavu Burešovi: "Vaše báseň o Studánce se mne hluboce dotkla nejen proto že máte rád Vysočinu ale i proto, že je krásná. Mnoho vzpomínek vyvolala, a drahých. Ovšem že na ni napíšu hudbu tak krásný text se nenajde každý den." (Dopis 4. července 1955, archiv PBM.)



[6] Na kantátě pracoval v Nice u svého pianina Pleyel v domě na Mont-Boron č. 17. 12. července 1955 oznámil do Poličky: "Tu studánku jsem dokončil a pošlu kopii do Brna." (Dopis 12. července 1955, archiv PBM.)



[7] Miloslavu Burešovi svůj plán popsal již o dva dny dříve: "Měl bych návrh. Brněnští mne chtějí příští rok oslavit a mohli bychom udělati světovou premiéru v Poličce, co o tom soudíte? Oni stejně hledají moje skladby a chtějí udělati zájezd do Poličky, mají dobrý ženský sbor, a tak by to šlo snad realizovat. Mám rád tu myšlenku, aspoň bych se trochu vrátil domu." (Dopis 4. července 1955, archiv PBM.) Následujícího dne s tímto plánem seznámil sourozence v Poličce: "[...] a měl bych plán že by to Brněnští  mohli udělat v Poličce jako světovou premieru, to by byla sensace. [...] Musím o tom napsat Zouharovi, doufám že je už zdráv." (Dopis 5. července 1955, archiv PBM.) Karlu Šebánkovi však pouze tajuplně naznačil: "Co se týče Brněnského Festivalu [...] nebude to fiasko, protože jim pošlu novou skladbu jež bude mít premieru v Poličce, Ha!" (Dopis 8. července 1955, archiv PBM.)



[8] Naráží na Zouharovy opakované prosby o nové skladby pro sbor OPUS ("Vánoční mše", "balada" v dopisech ze 7. a 27. října 1954 a 30. ledna 1955) a  pro druhý cyklus koncertů v Universitní knihovně v Brně z děl Bohuslava Martinů.



[9] Premiéru provedl ženský sbor OPUS. Provozovací praxe však skladbu spojila s dětskými sbory. Jan Kühn kantátu uvedl 7. prosince 1955 s Komorním sborem Českého pěveckého sboru a Kühnovým dětským sborem, Zdeněk Zouhar  8. dubna 1956  spojil ženský sbor OPUS a Lýskův dětský sbor. Martinů tuto praxi komentoval sourozencům do Poličky: "[Kühnův sbor] asi také natočil Studánky tak budete vědět jak je zpívali a zdali lépe než Brno, ale on měl asi na to dětský sbor, což vypadne vždy hezky." (Dopis 13. ledna 1957, archiv PBM.)



[10] Prostý charakter kantáty zdůrazňoval také do Poličky: "Bude to pro ženský sbor a lehké, taková věc musí býti jednoduchá a Brno stejně hledá s čím by  do Poličky přijeli mě zase oslavovat!!" (Dopis 5. července 1955, archiv PBM.) A také Burešovi vysvětloval: "Celá věc je jednoduchá jak je vaše báseň prostá."  (Dopis 15. července 1955, archiv PBM.)


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Poznámkapřiložena obálka
Fixacerukopis
Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Lokace jako předmět
Nice
Polička
Vysočina
Osoba jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 4692 (záznam 1 / 0)
další »