Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Charlotte
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPraha
Poznámka k lokaci odeslání[Praha]
Datum odeslání06.05.1947
PříjemceMartinů, Marie
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykFrancouzština
Původ, datum získáníKopie z Centra Bohuslava Martinů v Poličce
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 359
Signatura v IBMMar 1947-05-06
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahVrátila se (do Prahy ze Žamberku); Bohouš psal, že se mu daří lépe a že se připravuje na návrat; bude se informovat na vilu; zítra přijedou pařížští přátelé; setkala se s Karlem Novákem a Šafránkem.
Diplomatický přepis dopisu

Mardi 6 Mai 1947Ma chère Marienka.Je suis bien rentrée, le voyage était assez long, et beaucoup de monde, le train n’est pas arrivé à la gare Wilson, mais je me suis débrouillée et j’ai trouvé mon chemin.A l’hôtel, ils ont reconnu leur erreur, et m’ont remis 90 Kouronnes, donc [tout] est bien, qui finit bien. Bohus m’écrit qu’il se sent beaucoup mieux, et qu’il se prépare déjà, tout doucement avec le retour. Je vais m’informer pour la villa, auprès de Karel Novak et Sebanek. Que dites-vous du temps, il a suffi que je parte, pour que le soleil se montre. Il ne fait pas très chaud encore dans l’appartement, cette nuit j’ai peu dormi, je ne pouvais pas me réchauffer.Demain, arriveront des amis de Paris, alors je serais assez occupée. Maintenant, je vais voir K. Novak, et je vous dirai, où je vais habiter. J’écris mal, mais j’ai très froid aux doigts.Je viens de voir K. Novak, il ne sait pas encore rien pour l’hôtel, en tout cas, vous pouvez écrire chez Mlle Anicka. J’espère que les furoncles ne se sont pas aggravés.Je vous embrasse bien affectueusement de tout cœur.Votre            Charlotte Martinu Je viens de voir M. Safranek, il dit qu’il ira à Policka en Juin seulement, vous n’avez donc pas à vous inquiéter avec cela.  [Praha] Úterý 6. května 1947[1]Moje milá Marienko[2].Vrátila jsem se v pořádku[3], cesta byla dost dlouhá, a bylo hodně lidí, vlak ani nedojel na Wilsonovo nádraží, ale věděla jsem si rady a trefila nazpátek.V hotelu uznali svoje pochybení a vrátli mi 90 korun, inu konec vše napraví. Bohuš mi píše, že se cítí mnohem lépe[4] a že už se připravuje na návrat, ovšem velmi pozvolna.[5] Poptám se na tu vilu[6] u Karla Nováka[7] a u Šebánka[8]. Co říkáte na to počasí, stačilo, abych odjela, a slunce se ukázalo. V bytě ještě není moc teplo, tuto noc jsem spala málo, nemohla jsem se zahřát.Zítra přijedou přátelé z Paříže, budu tedy docela zaneprázdněná. Teď zajdu za K. Novákem, a pak Vám povím, kde budu bydlet. Špatně se mi píše, mám strašně zkřehlé prsty.Právě jsem byla u K. Nováka, k hotelu mi ještě nic nepověděl, v každém případě můžete psát ke slečně Aničce.[9] Doufám, že s nežity se to nezhoršilo.Z celého srdce Vás vroucně líbám.Vaše            Charlotte Martinů[10] Zrovna jsem byla za panem Šafránkem[11], říká, že do Poličky pojede až v červnu, nemusíte si s tím tedy dělat starosti. 


Věcné poznámky k DP

[1] Charlotte Martinů pobývala v Praze 21. 4. – 30. 5. 1947 (Mihule 2002, s. 590).[2] Marie Martinů (1882-1959), sestra BM. Z důvodu vleklých zdravotních potíží pobývala často v nemocnici a na zotavenou v plicním sanatoriu v Žamberku.[3] Charlotte navštívila Marii Martinů v Žamberku (srov. PBM Kr 361).[4] BM vyučoval od 1. 7. 1946 na letních kurzech v Berkshire Music Center, později Tanglewood Music Center v Lenoxu, Massachusetts. Jeho pobyt zde byl ale ukončen kvůli vážnému úrazu po pádu z terasy z dvoumetrové výšky, který se stal 17. 7. 1946 na zámku v Great Barringtonu. Následky tohoto úrazu pociťoval až do konce svého života.[5] BM byl v listopadu 1946 pověřen výukou skladby na nově zřízené Akademii múzických umění v Praze a opět zvažoval návrat domů (srov. PBM Kr 349). Vlivem okolností se ale BM místa nikdy neujal a do Československa se nevrátil. Evropu navštívil po druhé světové válce až v roce 1948 (od června do září 1948), kdy navštívil Paříž, Nice a Basilej.[6] BM s ohledem na plánovaný návrat domů uvažoval již v roce 1945 o pronájmu vily v pražské čtvrti Hanspaulka (srov. PBM Kr 309 a následující).[7] Karel Novák, (1902-1968), houslista České filharmonie (bratr houslisty Stanislava Nováka).[8] Karel Šebánek (1903-1980), nakladatel, blízký spolupracovník a přítel BM. V letech 1946-1949 působil jako ředitel hudebního nakladatelství Melantrich.[9] Charlotte bydlela u Anny Masarykové (1911-1996), historičky umění, vnučky TGM, dcery Bohumily Slavíčkové Masarykové a Herberta Masaryka (srov. PBM Kr 357). Množné číslo v dopise Kr 357 naznačuje, že na této adrese pobývala ještě další členka rodiny Masarykových. Jedná se pravděpodobně o Anninu sestru Herbertu Masarykovou (1915-1996). Později bydlela v hotelu Esplanade (Martinů Ch. 2003, s. 120).[10] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.[11] Miloš Šafránek (1894-1982), tajemník tiskového odboru na velvyslanectví v Paříži v letech 1927-1937 a přítel BM.


Celkový počet listů2
Počet popsaných stránek3
FixaceRukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
« předchozí
ID 343 (záznam 1 / 0)
další »