Základní informace
Typ korespondenceDopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníNew York
Poznámka k lokaci odeslání[New York]
Datum odeslání20.02.1947
PříjemceMartinů, Marie
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 354
Signatura v IBMMar 1947-02-20
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahŽádá od ní adresu senatoria v Žamberku; Fanouše žádá, aby mu opatřil od ONV Polička osvědčení o státním občanství, které mají odeslat dr. Janu Löwenbachovi na ministerstvo školství a osvěty; Karel Novák sděluje, že Filharmonie bude hrát 5. symfonii ve světové premiéře na festivalu (28.5.1947, Kubelík ČF); z Prahy mu stále píší, aby se hned vrátil, ovšem zdraví mu to nedovoluje; pracovat může jen málo, rychle se unaví; za peníze z OSA ať si koupí co potřebují.
Diplomatický přepis dopisu

[New York] Unor 20. 1947.

Mila Marko[1],

Dopis jsem dostal a dnes dosel do is od marusky[2] ze te zavezla do Zmberka, Fanous[3] ti jiste posle tento dopis a napis mi adresu toho Sanatoria a jak dlouho se tam zdrzis. Maruska mi psala ze te doktor shledal silnejsi tak si ted trochu odpocnes a vse pujde lepe.

Nevim zdali je Fanous v Policce a potreboval bych neco, totiz osvedceni o statnim  obcanstvi, ktere muze vydati pouze okresni narodni vybor v policce, potrebuji to na ministerstvu k tomu jmenovani na konservatori.[4] Osvedceni at poslou na adresu:

Dr. Jan Lovenbach[5], ministerstvo skolstvi a osvety.

Toskansky palac, Praha 4.

Budouli nejake poplatky tak to zatim zaplatte.

O d Karala[6] mam take dopis, budou hrati jako svetovou premieru moji posledni patou symfonii, na Festivalu.[7]

Prijeli nejaci znami z Cech, tak mam cerstve zpravy o domove.

Z Prahy mi stale pisi, jako kdyby se nic nebylo stalo[8], abych uz se hned vratil. Ovsem ze to nejde, pres to ze se vse dost lepsi, ale vezme to asi jeste hodne casu, nez se to upravi na tolik, abych mohl podniknout cestu, jak to ted vypaea, tak neni ani pomysleni na to ze bych mohl i jeti i kdybych vzal avion, a tak se to protahuje. Pracovati mohu jenom malo, jeste mne vse rychle unavi, a tu hlavu take nemohu naklanet, i dopis mne jeste unavi, tak ztracim hodne casu no alespon, kdyz vim ze se to nehorsi. Doktor rika ze ten prubeh je normalni a ze to vzdy v takovych pripadech vezme dlouhou dobu, hlavni veci ze je, ze se k tomu nic nepridalo a tak ze ted uz musim miti ejn trpelivost, a to je pravda, protoze to jde nekdy jde opravdu na nervy.

Napis jak je to v tom sanatoriu, jak se ti tam libi a jak se dlouho zdrzis, jiste ze mi odtamtud take napises. Bude Fanous v lete doma nebo v Praze. Ty penize jsou asi od Ochr. Sdruzeni[9], myslim ze p Sebanek[10] myslel ze potrebujete nejake penize, tak tam vzal zalohu tak si z ne  neco kupte a kdyz nepotrebujete tak je tam nechte, ale myslim ze je snadno spotrebujete.

Zima je zde dost mirna az dosud a ted uz neni dlouho do jara, vse bude veselejsi.

Vsechny vas oba moc pozdravujeme a brzo napiste.

srdecne vas

Bohouš.

 

 

Věcné poznámky k DP

[1] Marie Martinů (1882-1959), sestra BM. Z důvodu vleklých zdravotních potíží pobývala často v nemocnici a na zotavenou v plicním sanatoriu v Žamberku.

[2] Marie Pražanová (1897-1982), poličská občanka, přítelkyně a podporovatelka rodiny Martinů.

[3] František Martinů (1880-1958), bratr BM.

[4] BM byl v listopadu 1946 pověřen výukou skladby na nově zřízené Akademii múzických umění v Praze (srov. PBM Kr 349). Vlivem okolností se ale BM místa nikdy neujal a do Československa se nevrátil.

[5] Jan Löwenbach (1880-1972), pražský advokát, libretista a hudební vědec píší pod pseudonymem J. L. Budín.

[6] Karel Novák (1902-1968), houslista České filharmonie (bratr houslisty Stanislava Nováka).

[7] Symfonie č. 5, H 310, měla premiéru 28. 5. 1947 v Praze v rámci festivalu Pražské jaro. Českou filharmonii řídil Rafael Kubelík (1914-1996).

[8] BM vyučoval od 1. 7. 1946 na letních kurzech v Berkshire Music Center, později Tanglewood Music Center v Lenoxu, Massachusetts. Jeho pobyt zde byl ale ukončen kvůli vážnému úrazu po pádu z terasy z dvoumetrové výšky, který se stal 17. 7. 1946 na zámku v Great Barringtonu. Následky tohoto úrazu pociťoval až do konce svého života.

[9] Ochranné sdružení autorské (OSA).

[10] Karel Šebánek (1903-1980), nakladatel, blízký spolupracovník a přítel BM. V letech 1946-1949 působil jako ředitel hudebního nakladatelství Melantrich.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Poznámka
Fixacestrojopis, rukopisný podpis
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 338 (záznam 1 / 0)
další »