Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníGreat Barrington, Massachusetts
Poznámka k lokaci odeslání[Great Barrington, Mass.]
Datum odeslání15.08.1946
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 341
Signatura v IBMMar 1946-08-15
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahJeho stav byl špatný, nyní zlepšení; ležel čtyři týdny; musí si zvykat na pohyb; ošetření bylo znamenité; studenti ho navštěvovali každý den; doma ať jsou bez starosti; připojuje adresu: General Delivery, Great Barrington.
Diplomatický přepis dopisu

[Great Barrington]  Aug. 15. 1946.[1]

Drazí

Vím jak netrpělivě čekáte na dopis, doufám že jste dostali můj druhý dopis[2], který Vás snad uklidnil. Nemějte obavy, vše je na nejlepší cestě, myslím že tento týden opustím nemocnici.[3] Byl jsem na tom hodně špatně, ani jsem to Charlie[4] doopravdy nepopsal[5], to chápete, ale dnes jsem už z toho definitívně ven jenom si odpočnouti a zvyknouti si zase na normální život. Byl jsem v posteli čtyři neděle tak teď musím nějaký čas si zvykati na pohyb. Ani jsem moc nemohl psáti, proto tak dlouhá pausa, ale doufám že tento dopis nebude zpožděn a že Vás uklidní, chápu jak jste byli poděšeni, i zde to vzbudilo úplnou sensaci a Co se týče ošetření našli se zde přátelé kteří se o mne tak starali jakobych byl jejich příbuzný[6] a návštěv z Tanglewoodu i studenti zde byli každý den. Napíšu Vám vše později, dnes jen chci abyste dostali mŭj dopis a abyste byli úplně klidni, všechno nebezpečí je už za mnou.

 

Doktor říkal že moje zdraví je ohromné. Tak teď už se jedná jenom o to abych byl opatrný a pomalu se vrátil k normálnímu životu. Tak už si nedělejte žádných starostí proti nehodě není nikdo zabezpečen, a hlavní že vše dobře dopadlo, na ostatní se brzo zapomene. Napíšu Vám brzo, pište mi zase na General Delivery – Great Barrington Mass.[7] Moc Vás zdravím a vzpomínám myslím na Vás stále, Charlie píše často také jsem ji uklidnil, stýská se ji.

Srdečně Váš Bohouš.

 

Věcné poznámky k DP

[1] 15. 8. 1946

[2] Dopis z 1. 8. 1946 (PBM Kr 339).

[3] BM vyučoval od 1. 7. 1946 na letních kurzech v Berkshire Music Center, později Tanglewood Music Center v Lenoxu, Massachusetts. Jeho pobyt zde byl ale ukončen kvůli vážnému úrazu po pádu z terasy z dvoumetrové výšky, který se stal 17. 7. 1946 na zámku v Great Barringtonu. BM svůj stav v dopisech manželce záměrně zlehčoval, aby ji neděsil. Ve skutečnosti měl zlomenou lebeční kost ve spánkové oblasti, silný otřes mozku a poraněná žebra (Šafránek 1961, s. 274; Mihule 2002, s. 385). Následky tohoto úrazu pociťoval až do konce svého života.

[4] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.

[5] Charlotte pobývala od června do listopadu 1946 v Paříži a ve Vieux Moulin.

[6] Zde BM naráží na přítomnost Roe Barstow (srov. PBM Kr 347). Roe Barstow se stala dlouholetou důvěrnou přítelkyní BM.

[7] Massachusetts.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis
« předchozí
ID 325 (záznam 1 / 0)
další »