Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníGreat Barrington, Massachusetts
Poznámka k lokaci odeslání[Great Barrington, Mass.]
Datum odeslání02.08.1946
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 339
Signatura v IBMMar 1946-08-02
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahVše je v pořádku, musí však zůstat několik dní v nemocnici; snad je dobře, že musí odpočívat, byl unaven; je obklopen péčí, studentni mu nosí ovoce a květiny; píše v posteli; jezdí za ním Firkušný; spadl z terasy neopatřené zábradlím ve tmě; "ten první týden už bych nechtěl znovu prožít".
Diplomatický přepis dopisu

 [Great Barrington] Srpen 1. 1946[1] 2

Drazí,

Čekáte jistě netrpělivě na mŭj dopis.[2] Doufám že jste se moc nepolekali s tím mým akcidentem, teď už je vše v pořádku, jenom musím ještě zůstat v nemocnici pár dní[3], abych si odpočinul a byl klidný, né moc pohybu, jinak ale žádné nebezpečí už není, tak budte klidní, Charlotte[4] už ví o té nehodě[5], to víte že by byla ráda zde se mnou, ale teď už je vše na nejlepší cestě a snad je dobře že jsem nucen si takto pořádně odpočinouti, s tím vším rozčilováním jsem byl také už hodně unaven a zde naberu zase nové síly, doktor říká že mám báječné zdraví. Zde se všíchni o mne ohromně starali a studenti[6] mi nosí ovoce a květiny, mají mne všichni moc rádí. Ještě píšu v posteli, tak je to rozházené ale to nejhorší, díky Bohu, je za mnou. Rudy[7] sem jezdí se na mne podívat a celý Tanglewood stále se ptá, jak mi je, všichni se ohromně zajímají. Teď už je vše dobré v pořádku a tento dopis Vás snad uklidní. Napíšu zase brzo, nedělejte si starosti. Váš dopis došel, odpovím příště. Moc Vás všechny zdravím Váš Bohouš

 

Nevím zdali jsem Vám napsal co se vlastně stalo. V tom zámku je veliká terasa, která na jednom místě je otevřená a vypadá to jako kdyby tam byly schody, a zatím tam není nic, jen díra a tam jsem spadnul, bylo hodně tma, taková hloupá příhoda. Ještě jsem z toho vyšel poměrně dobře ale ten první týden už bych nechtěl znovu prožít, ani jsem to Charlie nepsal, to chápete. Zde se o mně ale starali ohromně, to musím říci. Tak už je to za mnou, jediná výhoda že jsem byl nucen si pořádně odpočinouti, což mi dělá dobře.

Moc zdravím!!

 

Věcné poznámky k DP

[1] Datum je špatně čitelné, může se jednat o 1. 8. nebo o 2. 8. 1946. Mihule (2002, s. 385) jej datuje 1. 8. 1946, v databázi je veden s datem 2. 8. 1946 (Databáze pramenů IBM, http://database.martinu.cz/mails/public_view/323).

[2] BM vyučoval od 1. 7. 1946 na letních kurzech v Berkshire Music Center, později Tanglewood Music Center v Lenoxu, Massachusetts. Jeho pobyt zde byl ale ukončen kvůli vážnému úrazu po pádu z terasy z dvoumetrové výšky, který se stal 17. 7. 1946 na zámku v Great Barringtonu.

[3] BM zůstal v nemocnici 5 týdnů (Mihule 2002, s. 386).

[4] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.

[5] Charlotte se o nehodě dozvěděla z telegramu, který jí zaslal klavírista a přítel BM Rudolf Firkušný (Mihule 2002, s. 385). Posléze jí BM napsal osobně v dopise z 21. 7. 1946 (originál uložen v CBM v Poličce jako depozitum NBM, soubor korespondence D 81/2010) (Databáze pramenů IBM, http://database.martinu.cz/mails/public_view/429).

[6] BM měl celkem 8 žáků (srov. PBM Kr 337), mezi nimi byli Earl George, Howard Shanet, Louis Lane, Vladimir Ussachevsky či George Hurst (Mihule 2002, s. 384).

[7] Rudolf Firkušný (1912-1994), český klavírista a přítel BM.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis
Osoba jako předmět
« předchozí
ID 323 (záznam 1 / 0)
další »