Diplomatický přepis dopisu | [Schönenberg, Pratteln] Sept. 12. [1956]
Mily Miloši.
Tvuj dopis jsem dostal a tak ti pišu moje intence.
Přijedeme do Pařiže (když vše dobře pujde) tuto sobotu[1] a objednali jsme si pokoj v Hotel Rochester, rue de la Boetie, však jsi tam byl[2]. Kdyby tam pokoj nebyl tak nás najdeš v 62 Pierre Charonn, to taky znáš.[3] Tak se ohlas v sobotu k večeru, Charlotte se asi pojede podivat do Pierrefonds na rodinu a tak budu volný. Do St Leger[4] se stavime jenom na den a sice v pátek,[5] Beck[6] tam jede autem a tak se s nim svezeme ale nezdržíme se, je už zima a tak raději v sobotu ráno pojedeme do Paříže. Ve ST. Leger už se potom nestavime,nýbrž pojedeme přímo zpět se připravit na Řim, kde budeme koncem záři. Tak to jsou ty direktivy a zařid se podle nich buď na sobotu nebo na neděli abychom se sešli.[7] Vsechno ostatni, spoustu věci a záhad ústně v Parizi.
Mnoho zdravime tvuj
Bohouš
|
Věcné poznámky k DP | [1] Vzhledem k datu odeslání tohoto dopisu se jedná o sobotu 15. září 1956.
[2] Byl to skladatelův oblíbený pařížský hotel, jak se dozvídáme z dřívějšího dopisu Šafránkovi: „[…] prosím tě kdybys mohl nám reservovat pokoj asi na 6 dní v Hotelu Rochester, v rue de la Boetie, mezi Champs Elysees blízko Place St. Philippe de Roule, však jsi mě tam doprovázel. Ale dojdi tam hned a aby nám reservovali pokoj 410, nebo 510, 610, ty jsou s klosetem privátním. Spoléhám se na tebe, teď to ještě doufám nebude těžké v květnu, my tam vždy bydlíme.“ (srov. CBM, PBM Kmš 835 ze dne 16. dubna 1956).
[3] Pařížskou adresu 62, rue Pierre Charron v 8. okrese, kde žila teta Charlotte Martinů, Martinů opakovaně využíval.
[4] Opět se zmiňuje o návštěvě André Huvelina, jehož rodina vlastnila zámek Mont St. Léger u Vesoulu. Martinů se zmínil také do Poličky po příjezdu z Paříže: „Znamych jsme moc nevideli a na ceste jsme se stavili v Mont St Leger, kde jsme se vzdy ta cela nase parta schazivali, bylo to pekne.“ (CBM, PBM Kr 540 ze dne 23. září 1956).
[5] Jedná se o pátek 14. září 1956.
[6] Švýcarský skladatel Conrad Beck (1901–1989) byl jedním z Martinů dlouholetých přátel, kteří jezdívali na zámek Mont St. Léger u Vesoulu.
[7] O setkání Martinů a Šafránka (krycí jméno Veselý) v Paříži se dozvídáme také ze záznamů StB: „B. Martinů: Přijel na několik dní do Paříže. Veselý je s ním v těsném styku a čerpá potřebné údaje pro svou práci. O B. M. se dozvěděl zajímavé poznatky o jeho úmyslech do budoucna a o dopise RSE.“ (srov. Zásilka 23/11. Schůzka s Veselým, 22. září 1956, s. 2, Archiv bezpečnostních složek, sv. 40885). Je to také jediná zpráva ze čtrnáctiměsíčního pobytu ve Francii, v níž Šafránek informuje o skladateli.
|