Základní informace
Typ korespondenceDopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníSouth Orleans, Massachusetts
Poznámka k lokaci odeslání[South Orleans]
Datum odeslání15.06.1945
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
Lokace přijetí
Jazykčeština
Původ, datum získáníCBM
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníka
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 785
Signatura v IBMŠafM 1945-06-15
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahLöwenbach má soupis všech jeho provedení "za ty 4 leta"; bude psát Harrisovi; chladno; jsou zde k dostání jenom "vegetables"; práce jde dobře, bude hotov za pár dní, zvláště poslední věta "pushuje" ; psaly New Yorské Listy o Talichovi ?; co Jirák ? "Umění máme pod kontrolou státu, jak jsem poznal z projevu Kopeckého, a také kulturu a to ostatní, ale jinak to máme všechno demokratické"; zatím nečte, raději se prochází; mají dva "porche"; do ČSR lze prý už telegrafovat; Svoboda se vrátí domů brzo; "Jak se na nás uprchlíky dívají ještě nevíte ?"; nechť mu Šafránek napíše, "mezitím bude Symfonie /č. 4/ hotová".
Diplomatický přepis dopisu

[Kmš 785; ORLEANS, MASS., JUN 12, 5 P.M., 1945]

 

June 15. 1945

Milý příteli,

děkuji za dopis, ty data pošleme dá to trochu práce všechno vyhledati[1]. Löwenbach má okopírána[2] všechna moje provedení za ty 4 leta, jistě by Vám to poslal. Kdybyste mi chtěl napsati ten dopis správnou angličinou Harrisovi[3] byl bych moc rád, poslal bych jej odsud. Tak jsem to vyúřadoval a teď k aktuelním otázkám. Bylo zde zatraceně zima, ale dost dříví a hub;  a potom je to suchá zima tak žádná rýma a když se pracuje na zahradě tak se oběh krve docela jinak upraví, i komponování zahřeje zvláště když je to Allegro.[4] Za to dodávání nových kalorií je tu spojeno s technickými obtížemi, není tu nic k dostání, tak jenom „vegetables“, možná v saisoně že to bude lepší, možná také že horší. Mně to neznepokojuje, je to vlastně dobrý regime pro starší pány omezit trochu ty stejky a uzeniny. Vzpomínali jsme na Vás v těch mrazech, a dnes je tu vichřice že to hýbe s cottage[5]. Práce jde dobře a budu hotov za pár dní, myslím že to je dobré, zvláště poslední věta „pushuje“[6]. Jinak nevím moc co se děje, jenom z Boston Herald, tam nic není, a v N. Y. Listu potěšující zprávy. Nebylo už nic o Talichovi? A co Jirák?[7] Odjel už Fierlinger?[8] A kdy přijede náš pán ze S. Franciska. Budete s ním mluvit?[9]

Umění máme pod kontrolou státu, jak jsem poznal v projevu Kopeckého a také kulturu a to ostatní ale jinak to máme všechno demokratické. S tou Syrií, se to zapletlo přesně tak jak to předpověděl pan Ziff v „Gentleman talk of peace“[10] a asi mnoho jiných případů které předvídá se vyplní. Ke čtení jsem se dosud nedostal jsou tu lepší procházky. Jsme tu dosud úplně sami nikdo dosud nepřijel, a moc toho asi zde nebude.[11] Máme dvě „porche“[12] jednu prý v létě na spaní. Máte-li zprávy z domu napiště, že prý se může telegrafovati. Také zprávy od Miloše napište. Svoboda prý se vrátí domů brzo, žádal o profesuru. Jak se na nás uprchlíky dívají ještě nevíte? Kdy se čekají ty změny tady? Tak vám kladu takové otázky diplomatické, možná že se něco dozvím. Napište brzo mezitím bude Symfonie[13] hotová a dostanete čerstvé datum. Pozdravujeme Vás všechny a přejeme změnu počasí.

Srdečně

Váš

B. Martinů

 

Věcné poznámky k DP

[1] Špatně čitelné.

[2] Špatně čitelné.

[3] Julius Harrison (1885–1963) – anglický skladatel - nenašla jsem ho nikde jinde, ani nevím důvod, proč by mu BM měl psát…je o něm zmínka ve dvou dopisech Kmš 785 z 15. 6. 1945 a 792 z 31. 7. 1945.

[4] Mihule k tomu dodává: Z New Yorku spolu odjeli manželé Martinů 28. května na letní působiště do malého domku poblíž South Orleans (Cape Cod ve státě Massachusetts), ten­tokrát na doporučení Nadii Boulangerové. „Tak jsme zde přistáli a konstatu­jeme, že tu je správná zima, je tu vlastně už podzim," sděluje v dobré náladě své přítelkyni paní Helle Street-Moravcové, krajance původem z podkrkonoš­ské Úpice, města bratří Čapků. „Sedíme u ohně jako Dickensovi cvrčci u krbu a koukáme se z okna, jak mraky táhnou, a marně hledáme sluníčko, něco není v normálním stavu.“ (Mihule, 2002, s. 302).

[5] Anglicky „chata“.

[6] Špatně čitelné.

[7] Po osvobození Československa byl dirigent Václav Talich a také skladatel Karel Boleslav Jirák nařčen z kolaborace s nacisty.

[8] Zdeněk Fierlinger (1891-1976) byl od dubna 1945 premiér Československa. Od roku 1937 do roku 1945 zastával post velvyslance v Moskvě.

[9]  Patrně má na mysli Jana Masaryka  – blízkého přítele Martinů; od roku 1940 ministr zahraničních věcí Prozatímní exilové vlády, který se během 2. světové války pohyboval zejména ve Velké Británii a Spojených státech, do osvobozeného Československa se vrací 30. července 1945 (Srov. oficiální webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR: http://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/historie_a_osobnosti_ceske_diplomacie/ministri_a_ministerstvo_v_historii/jan_masaryk.html).

[10] Jedná se o publikaci Williama B. Ziffa The Gentlemen Talk of Peace z roku 1944.

[11] Mihule uvádí: V blízkosti bydlila na letních prázdninách rodina ing. dr. Antonína Svobo­dy, který přicházíval do domku manželů Martinů. Jeho majitelka, paní Nora Smithová, která jim ho pronajala, nabídla současně skladateli, aby příležitost­ně doučoval jednu z jejích dvou dcer hudbě, a otevřela mu ochotně i cestu ke klavíru, který mu byl potřebným nástrojem při kompoziční činnosti.“ (Mihule, 2002, s. 302-303).

[12] Špatně čitelné, pravděpodobně se jedná o anglický výraz pro „verandu“.

[13] Symfonie č. 4, H 305. Harry Halbreich datuje její vznik  do období mezi 1. 4. a 14. 6. 1945 (srov. Halbreich, 2007, s. 238). Martinů však zde 15. 6. uvádí že teprve „bude hotová“.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceprofi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Lokace jako předmět
New York
San Francisco, Kalifornie
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2664 (záznam 1 / 0)
další »