Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPraha
Datum odeslání
Poznámka k datu odesláníDatum doplněno z kontextu dopisu - kolem ledna 1936
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
Lokace přijetí
JazykČeština
Původ, datum získáníCBM
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kmš 727
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 727
Signatura v IBMŠafM 0000-00-00c
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahSchieszl asi zakročil u Hoffmeistra a Branbergera, protože BM byl od nich vlídně přijat; přijal ho Krofta, ale nic neslíbil; v ND je "úplný chaos"; rád by znal Šafránkův názor, co podnikat ve věci konzervatoře; prosí o "tu židovskou divadelní hru Dybouk"; Stáňa Novák měl po konzertě nervový záchvat, jede se léčit do Gräfenberku.
Diplomatický přepis dopisu

[Praha] Pátek. [? leden 1936]

 

Milý příteli,

 

píši Vám poslední události v otázce konservatoře. Mlu­vil jsem s dr. Schieszlem a myslím že sám zakročil u Hoff­meistra[1] a Branbergra[2], protože jsem moc vlídně od obou přijat když jsem si tam nesl žádost. Pak mě přijal také m. Krofta[3], který mi ovšem nic neslíbil [†] byl moc milý. V pondělí jdu ještě k dr. Schieszlovi. Dozvím se od něho[4] jak se tvářili Hoffmeister i Branberger. Hlavní věcí je aby neprošla ta kandidatura Widemana[5] na ministerstvu. Ale teď se ovšem neví jak se rozhodne ministr zdá se spíše že to všechno už předá svému nástupci a že do ničeho už nebude zasahovat. Prosím Vás kdyby byl Franke,[6] bylo by [†] mě dověděl aby snad Karel[7] kterého [†] mě nepředešel.[8] Udělal jste sám [†] jistě teď nebudete míti čas ale [†] o tom věděl. Talich[9] zde [†]. Talich ostatně [†] špatně v divadle vlastně to nebude vůbec, bude z toho asi pořádná ostuda. V Divadle to je úplný chaos a tak budu rád když premiera bude 15 února a já zde sotva budu na premieru protože mě to stojí moc peněz.[10] Byl bych rád kdybyste mi napsal zdali bych a co měl podniknouti dokud jsem zde. Ještě bych měl jednu prosbu. Prosím Vás kupte mi a pošlete co možná brzo tu židovskou divadelní hru Dybouk[11], vyšlo to v kolekci [soudobých][12] her divadelních, taková žlutá knížka u Rieder myslím Place St. Sulpice. Autora neznám (snad Aski?)[13] ale to najdou. Prosím Vás brzo chtěl bych s tím [†] bych to zařídil dokud jsem zde. Stáňa Novák[14] měl včera [zase po koncertě][15] takový nervový záchvat a tak je jako [†].

Moc Vás zdravím i Madame[16] a těším se že mi napíšete a tu knížku prosím brzo pošlete.

Děkuji!

Srdečně Váš

B. Martinů

 

Věcné poznámky k DP

[1]      Karel Hoffmeister (1868–1952), klavírista a pedagog, profesor praž­ské konzervatoře.

 

[2]      Jan Branberger (1877–1952), hudební vědec, spisovatel, v letech 1924–1938 správce pražské konzervatoře. Martinů toto příjmení často zkracoval na „Branbergr“. V tomto dopise osciluje mezi „Bran­bergr“„Branberger“.

 

[3]      Kamil Krofta (1876–1945), historik, politik, diplomat 29. února 1936 byl jmenován ministrem zahraničí Československa, od roku 1927 byl zástupcem ministra zahraničí Edvarda Beneše a poté Milana Hodži.

 

[4]      Špatně čitelné.

 

[5]      Také v tomto dopise se snaží zabránit kandidatuře varhaníka Bedřicha Anto­nína Wiedermanna, profesora pražské konzervatoře (srov. dopis z 6. ledna 1936, CBM, PBM Kmš 726).

 

[6]      Emil Franke (1880–1939), politik, od 26. ledna 1936 ministr školství ČSR.

 

[7]      Další snaha o blokování kandidatury hudebního skladatele Rudolfa Karla na místo profesora mistrovské školy pražské konzervatoře.

 

[8]      Opakovaně se vrací k jednání na pražské konzervatoři s Karlem Hoff­meisterem, Janem Branbergerem a ministrem Emilem Frankem. Sou­časně se snaží zabránit volbě Bedřicha Wiedermanna a Rudolfa Karla.

 

[9]      Václav Talich, šéf opery Národního divadla.

 

[10]    Opět se vrací k nové inscenaci opery Hry o Marii. Premiéra se v Ná­rod­ním divadle v Praze uskutečnila o týden dříve, 7. února 1936 (srov. poznámky k dopisu z 6. ledna 1936, CBM, PBM Kmš 726).

 

[11]    S. Ansky: Le Dibbouk légend dramatique en 3 actes. Paris: Edititon Rieder, 1927.

 

[12]    Špatně čitelné.

 

[13]    S. Ansky (vlastním jménem Shalome Zanvl Rappoport, 1863–1920), spisovatel a dramatik.

 

[14]    Martinů se v dopisech opakovaně zmiňuje o nervových potížích pří­tele houslisty Stanislava Nováka.

 

[15]    Silně poškozený dopis, spatně čitelné.

 

[16]    Pozdravení Šafránkově manželce Germaine Leroux.

 

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
FixaceRukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2612 (záznam 1 / 0)
další »