General information
Mail typeLetter
SenderMartinů, Bohuslav
Sender (corporation)
Sender location
Send date07.02.1937
RecipientŠebánek, Karel
Recipient (corporation)
Recipient location
Note on recipient location[Prague?]
LanguageCzech
Acquiredcopy from K. Šebánek's estate, Bohuslav Martinů Centre in Polička
Former ownerŠebánek, Karel
OwnerBohuslav Martinů Centre in Polička
Call number at ownerPBM Kkš 905
Former call number at IBM56/12
Call number at IBMŠeb 1937-02-07
Content and physical description
Content
Diplomatic transcription of the letter

[1]

Paris 7/II. 1937.

 

Milý příteli,

 

měl jsem tu teď několik provedení, (klav. koncert) tak jsem se nedostal k psaní. Váš druhý dopis mě moc nepotěšil (Čejka![2]) ale myslím že Vám sdělili informace ne docela přesné. Píši Vám abyste věděl přesně o co se jedná z moji strany, ale to neříkejte samozřejmě nikomu, (je ostatně jisto že se už o tom ví.)

 

Co já jsem (prostřednictvím p. Šafránka) navrhoval to je jediněvydání mých skladeb a jich zajištění pro Melantricha, to jest aby uzavřeli se mnou smlouvu a platili mi měsíční honorář, jako to dělali ostatní firmy (Schott, … a.t.d.), po dobu tří let pro začátek. To je všechno. S tím jsem se uvolil také posílati články o hudbě tady, a vůbec essaye napsati případně skladby které by Mel. objednal pro svoji potřebu, (malé klav. skladby, jež by mohly snad vykazovati určitý obrat, vzhledem k tomu že ostatní věci (orchestr a.t.d.) je možno realisovati až po delší době.), dále získati spojení s Francií a různé věci v tomto smyslu.[3]

            Nic jiného! Tedy žádné redaktorství, protože hlavně chci zůstati zde. Nemusí si tedy Bartoš dělati z toho hlavu, není v mém plánu se o tohle místo jako redaktor ucházeti a také o tom nebyla ani řeč když p. S. mluvil se Šaldou. Právě naopak měl jste to býti Vy, který byl doporučen v tomhle směru p. Š. a Vaše úloha měla býti (vedle toho pána od Pazdírka který by se byl staral o Prahu a Českoslov.) starati se hlavněo umístění a provoz mých věcí jak u vás, a hlavně v cizině tedy jakási zahraniční agentura, ke které mělo býti připojeno ještě oddělení divadelní, zejména dramatických prací cizích. Proto Vaše zprávy mě velmi překvapily ale jak Vám říkám, nevěřte všemu co Vám říkají myslím a to říká i p. Š. že v tom jediněbude rozhodovati id.[4]Šalda. 

            Ten zásah Čejky jemi je ovšem velmi nemilý, protože vše co je z kontaktů ze Sdružením autorů na mě dělá nepříjemný dojem, v tom asi mi rozumíte. Co se týče těch zásahů prostřednictvím p. Cmírala, říká p. Š že byste měl počkat a nekomplikovati. Myslím že by bylo dobře kdybyste p. Papánkovi také napsal jaká je situace ale jenom věci o nichž jste si jist že jsou přibližně zaručené.

Kdybyste věděl něco nového napište mi též. Myslím že budu muset přijeti do Prahy, protože jak se do toho začnou míchat pánové jako je Č. tak z toho nevzejde nic dobrého, rozhodně ne pro nás.

 

Srdečně Vás zdravím

Váš B. Martinů

 

Total number of leafs1
Number of pages bearing text2
Note
Fixationhandwriting, signature (Martinů)
Letter

Preview only available at the Institute.

Digitizing
Quality of digitizingprofessional
Digitized at
Date of digitization
Note on digitization
Location as subject
France
Prague
Person as subject
Corporation as subject
Composition as subject
« previous
ID 2105 (entry 1 / 0)
next »
-Rev-