Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Poznámka k lokaci odeslání[Paříž]
Datum odeslání17.01.1937
PříjemceŠebánek, Karel
Příjemce (korporace)
Poznámka k lokaci přijetí[Praha?]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z pozůstalosti K. Šebánka, CBM Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Předchozí vlastníkŠebánek, Karel
Signatura současného vlastníkaPBM Kkš 904
Stará signatura v IBM56/11
Signatura v IBMŠeb 1937-01-17
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů popisuje nejnovější zprávy, o kterých ale Karel Šebánek nemá nikde mluvit. Miloš Šafránek jedná v jeho i Šebánkův prospěch - BM by měl za své kompozice dostávat měsíční plat, KŠ by měl dostat na starost styk se zahraničím, resp. výlučně dílo BM, pravděpodobně ve spojení s divadelním oddělením. Je možné, že KŠ pošlou do Paříže. Jedná se o větší projekt, o kterém ale BM ještě nemůže psát.
Diplomatický přepis dopisu

Neděle 17 ׀/I 1937. Milý příteli,            našel jsem Vaši adresu, nevím zdali ještě platí ale doufám že to dostanete. Nechci posilati dopis do Besedy[1]aby náhodou to nepřišlo někomu do ruky.            Možná že už máte sám nějaké zprávy ohledně Mel. a myslím že to pro Vás vypadá dobře a pro mě také. Abyste byl „au courant“[2]přesně tedy Vám píšu co se až dosud sjednalo. Vše si ovšem samozřejmě nechte pro sebe.            P. Šafránek poslal Š. návrh aby si zajistili moje dílo za měsíční honorář 2000 fr. (možná že jsem Vám to už psal.) Návrh byl doporučen i z jiných mocných míst a Š. se o to interesoval. Dal i příkaz aby se jednání se mnou provedlo. Načež  Samozřejmě by se jednalo hlavně o provoz v záhraničí. Ten sekretář (od Pazdírka) se o mě „informoval“ a sice u Urbánka[3]a v Matici a shledal že se moje díla špatně prodávají. Mezitím ale byl v Praze, jak jsem Vám psal p. Šafránek, který mluvil s Š[4]., poukázal na tuto nemožnou informaci a zkrátka Š. chce návrh provésti v můj prospěch. Při té příležitosti, jak jsme smluvili tady, znova doporučil Vás a sice podle posledního rozhovoru se Š. zabýval byste se jenom se mnou,tedy jakási agentura pro záhraničí i pro doma samozřejmě. Š. i toto přijal a umístil by Vás tedy pro tento účel ve spojení s agencí pro divadlo a výměnu se záhraničím zkrátka byste měl povolání zajímavé. Myslím že sám bude[5]nucen přijeti do Prahy vše dojednat[6]k do[7]podpisu smlouvy ale s Vámi asi chce jednati hned a proto mě sdělte vše co se děje, kdyby něco vázlo, (je tam tolik moudrých hlav) tedy abychom ihned přivedli vše do pořádku. Myslím že by Vás poslal Š. na nějaký čas do Paříže a zde bychom Vás už umístili kam by bylo třeba. Jedná se totiž o větší plán, kde bychom Vás hodně potřebovali, o tom Vám zatím ještě nemohu psáti, nic není dosud definítívní ale povedeli se to bude to skvělé.[8]Můžete tedy čekati pozvání do Mel. a prosím, nevíte o- tomhle co Vám píšu aby si nemysleli že je to nějaký komplot. Myslím že budete mluviti v můj pospěch a celá affaira jak to vypadá je na nejlepší cestě zdaru a jsem jist že nikdo u nás ani Mel. by tím nepřišel zkrátka.             Kdybych se něco nového dozvěděl napíšu Vám. V Mel. můžete říci, což je ostatně pravda, že sledujete moje záhraniční provedení a.t.d. Srdečně Vás zdravímVášB. Martinů 


Věcné poznámky k DP

[1]Mezi léty 1929 až 1940 byl Karel Šebánek zaměstnancem Hudební matice Umělecké besedy v Praze, která se orientovala na vydávání soudobé české tvorby (Brádková, s. 18).[2]Francouzsky přeneseně „v obraze“. [3]Nakladatelství Mojmír Urbánek vydalo některá díla B. Martinů.  [4]V tomto případě znamená zkratka „Š“ Jaroslava Šaldu, zakladatele a ředitele nakladatelství Melantrich v Praze.[5]´Mohlo by to být i „budu“.[6]Martinů se chystá do Prahy již v průběhu března 1937, 16. března oznamuje v dopise rodině, že se jeho odjezd zdrží (srov. CBM, PBM Kr 209), v následujícím dopise ze dne 4. dubna sděluje do Poličky podrobnosti kontraktu: „V Melantrichu jsem také byl a tam to také dobře dopadá, nabízejí mi smlouvu do konce příštího roku, a potom by se pokaždé o rok prodloužila, jsou jenom ještě nějaké detaily ku změnění a myslím že podepíšu smlouvu než odjedu.“ (CBM, PBM Kr 210).[7]Špatně čitelné.[8]Šebánkovo působení v zahraničí se nepodařilo doložit. V následujících letech se chce Karel Šebánek osamostatnit a odejít z Umělecké besedy, v roce 1939 žádá o koncesi k provozování koncertního a uměleckého jednatelství, kterou v roce 1940 získává, aby mu byla ještě téhož roku odňata v důsledku politických událostí. Šebánek proto nastupuje téhož roku do nakladatelství Orbis, kde je pověřen vytvořením a později vedením hudebního oddělení, zde působí do roku 1946 (srov. Brádková, s. 19).


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Fixacerukopis, podpis (Martinů)
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Lokace jako předmět
Paříž
Praha
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
« předchozí
ID 2101 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-