Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odeslání
Poznámka k lokaci odeslání(Schönenberg)
Datum odeslání16.07.1959
Poznámka k datu odeslání16.7.1959
PříjemceMartinů, Jindřiška
Příjemce (korporace)
Lokace přijetí
Jazyk
Původ, datum získánístrojopisný opis v CBM, PBM Kr 636
Předchozí vlastník
Současný vlastník
Signatura současného vlastníka
Stará signatura v IBM0/
Signatura v IBMMar 1959-07-16
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahDostal se na pár dní z nemocnice; děkuje za soustrast k úmrtí sestry Marie (která zemřela 17.5.1959); Jindřiška si nemá hledat byt, ale zůstat v domku (na Svépomoci); zájem o její finanční situaci, mohl by jí "obnovit tu podporu, co dostával Fanouš"; "máme tu Bureše a tak až se vrátí, tak Ti poví více" (přijeli Bureš a ředitel Dilie Vojtěch Strnad).
Diplomatický přepis dopisu

[Schönenberg] Červenec 16. 59

Milá Jindřiško[1].

Omlouvám se Ti, že tak dlouho neodpovídám na Tvůj dopis, ale teprve teď jsem se dostal na pár dní z nemocnice. Děkuji Ti za soustast a je mi smutno, že dlouhý sen mojí sestry se ještě uvidět se nevyplnil.[2] Je mi líto, že mezi Vámi byly neshody, ale to je vše dnes už za námi. Překvapila mne v Tvém dopisu zmínka, že si stále hledáš nějaký byt pro sebe, proč? Zůstaň teď na dále v domečku, není třeba, aby se tam někdo cizí nastěhoval a aby bratrova žena si hledala byt jinde. Jestliže by byly námitky, že je byt moc velký pro jednu osobu, vezmi si tedy někoho k sobě, kdo Ti bude pomáhati v domácnosti, abyste udrželi domek až do mého návratu. Kdyby byly jakékoliv obtíže, napiš mi a nějak to zařídíme a zůstaň klidně v domku. Napiš mi také, jaké jsou Tvoje finanční podmínky, mohl bych Ti zase obnovit tu podporu, co dostával Fanouš[3]. Teď mi musíš odpustit, že jsem nepsal dříve a že i tento dopis je krátký, ale jsem rychle unaven.

Máme tu Bureše[4] a tak až se vrátí, tak Ti poví více.

Napiš jak se Ti daří.

Oba Tě mnoho pozdravujeme.

Tvůj

B. M a r t i n ů            v. r.

Věcné poznámky k DP

[1] Jindřiška Martinů, rozená Palečková (1882-1965), manželka Františka Martinů, který zemřel 23. 9. 1958.

[2] Marie Martinů (1882-1959), sestra BM, zemřela 17. 5. 1959.

[3] František Martinů (1880-1958), bratr BM.

[4] Miloslav Bureš (1909-1968), novinář, básník a prozaik z Poličky, autor textů kantát BM Otvírání studánek, H 354; Legenda z dýmu bramborové nati, H 360; Romance z Pampelišek, H 364 a Mikeš z hor, H 375.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
PoznámkaStrojopisný opis. Připojena strojopisná poznámka Františka Popelky staršího: "Opis dopisu psaného anglickým strojem bez české interpunkce. Opsal dne 15. ledna 1980 Popelka." Další strojopisný přípisek (nedatovaný): "Uložení originálu t.č. neznámo." V CBM také další strojopisný opis pod signaturou PBM Kr 638 - dar O. Žalmanové. Opis zaslala Olga Žalmanová, v průvodním dopise píše, že "Olga jí pomáhala v poslední době v jejích starostech s domkem atd., psala na okres. soud, kvůli … ve Svitavách o výpisu knihovní atd. (8.9.1960)".
Fixace
Vpisky, přípisy/
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceNedigitalizováno
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Osoba jako předmět
« předchozí
ID 1084 (záznam 1 / 0)
další »