Základní informace
Titul CZMadrigaly (Kniha písní)
Podtitul CZčtyři madrigaly pro smíšený sbor
Titul ENMadrigals (Part-Song Book)
Podtitul ENfour madrigals for mixed choir
Titul DEMadrigale (Chorliederbuch)
Podtitul DEvier Madrigale für gemischten Chor
KategorieVokální hudba
PodkategorieSbor a cappella
Halbreichovo číslo380
Části (věty)Incipity: 1. Tam z tej strany Dunaja; 2. Ej, jeden hájek; 3. Na tom světě nic stálého; 4. A ty si myslíš
Durata9' 30''
Nástrojové obsazeníCoro misto (SSATB; č. 3: SATB)
Dedikant Pražanová, Marie
Diplomatický přepis věnováníVěnováno Marušce Pražanové | Marušce za její starost a péči o naši rodinu. | A vzpomínky.
Původ
Místo kompoziceSchönenberg - Pratteln
Rok dokončení1959
Započetí kompozice14.03.1959
Dokončení kompozice20.03.1959
Premiéra
Interpret Venhoda, Miroslav
Datum premiéry15.06.1959
Místo premiéryPraha
Ansámbl Pražští madrigalisté (Prague Madrigalists)
Pražští madrigalisté
Uložení autografu
InstituceCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
UloženíPolička
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Poznámka k autografuV CBM v Poličce uloženy také skici k č. 1, 3 a 4. *** Fotokopie autografní partitury (včetně titulního listu, který u autografu v Poličce chybí) uložena v pozůstalosti Zdeňka Zouhara.
Copyright
CopyrightBärenreiter, Kassel
CopyrightBärenreiter, Kassel
Odkaz na prodejcekoupit
Vydání
Bärenreiter, Kassel, Kassel, 1960
Signatura IBM: 1168
Specifikace vydání: 1. vydání
Detaily tohoto vydání
Prameny
Vazby Související písemnosti
Dokumenty v Knihovně
Poznámka Texty z moravské lidové poezie (č. 1 a 3 ze sbírky Františka Sušila, č. 2 a 4 ze sbírky Františka Bartoše). *** Německý překlad Kurt Honolka. *** Bärenreiter skladbu vydal pouze s německým textem (B. A. 3755-3758). *** Dne 15.06.1959 byly v Praze provedeny jen madrigaly č. 1, 2 a 4; premiéra celé skladby se uskutečnila 20.10.1959 v Brně (Miroslav Venhoda a Pražští madrigalisté). *** Název na titulní straně autografu: "Part-Song Book. | čili | Kniha písní."
O skladbě

Ačkoliv se výslovně nepovažoval za sborového skladatele, složil Bohuslav Martinů na objednávku českých souborů celou řadu děl, která jsou dodnes hojně provozována a začínají se prosazovat dokonce i v zahraničí. K nejznámějším patří Čtyři písně o Marii, H 235, Zbojnické písně, H 361, a tři řady českých madrigalů z let 1938, 1948 a 1959. V posledním roce skladatelova života vznikly České madrigaly pro smíšené hlasy, nazývané někdy též „Kniha písní“ (podle skladatelova označení Part-Song Book“). V té době muselo být Martinů již definitivně jasno, že se do své vlasti nebude smět nikdy více podívat. O osudech utečenců, odsouzených k životu v exilu, pojednává i jeho opera Řecké pašije, H 372, jejíž druhou verzi v lednu 1959 dokončil. Snad si byl vědom i blížící se smrti, alespoň tomu nasvědčuje zvýšená intenzita komponování – během pouhých osmi měsíců složil více než deset skladeb, mezi nimi dvě kantáty, Komorní hudbu č.1, H 376, a Nonet č.2, H 374.

Čtyři madrigaly pro pětihlasý smíšený sbor vznikly na usedlosti Paula a Maji Sacherových mezi 14. a 20. březnem 1959. Martinů je věnoval paní Marii Pražanové, která se po celá dlouhá desetiletí jeho odloučenosti od vlasti obětavě starala o členy jeho rodiny. Texty našel opět ve sbírkách moravské lidové poesie od Sušila a Bartoše. V rozmezí pouhých sedmi dnů vznikl jeden z nejlepších sborových cyklů Bohuslava Martinů, v němž zřetelně dominuje madrigal č.3 Na tom světě nic stálého. Rafinované užití prázdných kvintových souzvuků a protiklad sólového hlasu proti tutti dělají z tohoto madrigalu úchvatnou skladatelovu intimní výpověď o jeho vlastním vztahu ke smrti.

Aleš Březina, Bohuslav Martinů: Selected Masterpieces, © 2001 Supraphon Music a.s

« předchozí
ID 302 (záznam 1 / 0)
další »