Základní informace
Titul CZDuo pro housle a violoncello č. 2
Podtitul CZ
Titul ENDuo for Violin and Violoncello No. 2
Podtitul EN
Titul DEDuett für Violine und Cello Nr. 2
Podtitul DE
Titul FRDuo pour violon et violoncelle n° 2
Podtitul FR
KategorieKomorní hudba
PodkategorieDua pro různé nástroje
Halbreichovo číslo a přípona371
Části (věty)1. Allegretto; 2. Adagio; 3. Poco allegro
Durata10'
Nástrojové obsazeníVl Vc
Sólový hlas
Obsazení vokálních rolí
Dedikant Mohr-Bally, Trauti
Diplomatický přepis věnováníDédié | à Madame | Trauti Mohr.
Poznámka k věnováníTrauti Mohr-Bally
Původ
Místo kompoziceSchönenberg - Pratteln
Rok dokončení1958
Započetí kompozice28.06.1958
Dokončení kompozice01.07.1958
Poslední úprava
Premiéra
Interpret Hansheinz Schneeberger (Vl), Dieter Stähelin (Vc)
Schneeberger, Hansheinz
Stähelin, Dieter
Datum premiéry04.03.1962
Místo premiéryBasilej, Švýcarsko (soukromé provedení)
Ansámbl
Uložení autografu
InstituceCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Místo uloženíPolička
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Poznámka k rukopisuFaksimile autografu v majetku Éditions Max Eschig v Paříži; jeho kopie uložena v Centru Bohuslava Martinů v Poličce.
Vydání
Místo vydáníPaříž
VydavatelÉditions Max Eschig
Rok vydání1964
CopyrightÉditions Max Eschig, Paříž
Poznámka
PoznámkaNázev na titulní straně autografní partitury: "Duo. | Trois mouvements | pour Violon et Violoncelle." *** Veřejná premiéra se uskutečnila na jaře 1963 v Basileji (IGNM); H. Schneeberger a D. Stähelin.
Informace

Dua pro housle a violoncello

 

Bohuslav Martinů (1890–1959) věnoval obsazení housle – violoncello pozornost hned dvakrát. Duo pro housle a violoncello č. 1 (H 157) bylo napsáno v lednu 1927, jen tři roky a několik měsíců poté, co opustil Prahu a odešel studovat do Paříže k Albertu Rousselovi. I když katalog jeho děl v té době obsahoval již 150 kompozic, teprve v této době našel Martinů cestu k autentickému modernímu výrazu.

Duo pro housle a violoncello č. 1 vzniklo na objednávku skladatelových pražských přátel houslisty Stanislava Nováka a violoncellisty Mauritse Franka, dvou výrazných osobností Novákova-Frankova kvarteta. K charakteristickým znakům tohoto dvoudílného díla patří v 1. větě s názvem Preludium volná tonalita a polyfonní vedení hlasů, které má za následek vytváření četných disonancí. Ve 2. větě Rondo se k tomu přidá ještě užití rytmů, melodických obratů a harmonií, typických pro jazz 20. let. Virtuozita obou kadencí je zřejmě inspirována Ravelovou skladbou Tzigane.

V průběhu 31 let, dělících od sebe vznik prvního a druhého dua složil Martinů přes 200 skladeb. Duo pro housle a violoncello č. 2 (H 371) vzniklo v roce 1958, tedy jen necelé dva roky před skladatelovou smrtí. Martinů je napsal během pouhých 4 dnů na usedlosti svého příznivce a přítele Paula Sachera poblíž Basileje.

Toto duo, vykazující četné stylistické a harmonické zvláštnosti neoklasického Martinů, je zvukově velmi rafinované a současně pro posluchače nesmírně zábavné. Proznívá jím i autorova nostalgie po jeho vlasti, tak typická pro většinu jeho pozdních děl. V dopise domů do Poličky (12. července 1958) zmiňuje Martinů důvod vzniku díla: „jeden pán si to objednal, chce to dát své paní k svátku, aby měla rukopis". Virtuózní třívété Duo je věnováno Trauti Mohr-Bally, manželce známého basilejského muzikologa Ernsta Mohra. Soukromá premiéra se uskutečnila 4. března 1962 v jejich domě v podání houslisty Hansheinze Schneebergera a violoncellisty Dietera Stähelina.

 

Aleš Březina

© Music Vars 2002

 

Prameny

« předchozí
ID 293 (záznam 1 / 0)
další »