Základní informace
Titul CZSonáta pro klavír
Titul ENSonata for Piano
Titul DESonate für Klavier
Titul FRSonate pour piano
KategorieKlávesové nástroje
PodkategorieKlavír
Halbreichovo číslo350
Části (věty)1. Poco allegro; 2. Moderato (Poco andante); 3. Adagio - Poco allegro
Durata19'
Nástrojové obsazeníPf
Dedikant Serkin, Rudolf
Diplomatický přepis věnováníÀ Rudolf | Serkin
Původ
Místo kompoziceNice
Rok dokončení1954
Započetí kompozice26.11.1954
Dokončení kompozice17.12.1954
Premiéra
Interpret Nováková, Eliška
Datum premiéry03.12.1957
Místo premiéryBrno
Uložení autografu
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
DepozitumCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Poznámka k autografuReprodukce autografu jsou uloženy v Paul Sacher Stiftung v Basileji a v archivu Éditions Max Eschig v Paříži.
Copyright
CopyrightÉditions Max Eschig, Paříž
Odkaz na prodejcekoupit
Vydání
Éditions Max Eschig, Paříž, 1958
Signatura IBM: 1120, 1120a
Specifikace vydání: 1. vydání
Detaily tohoto vydání
Éditions Max Eschig, Paříž, 2009
Signatura IBM: 1316
Specifikace vydání: 1. vydání tohoto souboru klavírních skladeb - revidované vydání
Detaily tohoto vydání
Prameny
Vazby Související písemnosti
Dokumenty v Knihovně
Poznámka Název na titulní straně autografu: "Sonata N° I. | for piano." *** Americká premiéra v podání Rudolfa Serkina se uskutečnila v New Yorku jen den po světové premiéře, 4. prosince 1957. *** Je možné, že světové premiéře předcházelo ještě neoficiální uvedení skladby Rudolfem Serkinem v Düsseldorfu zmíněné v Erik Entwistle, "Form and Fantasy in Martinů's Piano Sonata", in: Michael Beckermann (ed.), "Martinů's mysterious accident: Essays in memory of Michael Henderson" (Hillsdale, N.Y.: Pendragon Press, 2007), s.117–135.
O skladbě

V celém klavírním díle Bohuslava Martinů, které představuje desítky skladeb, nalezneme pouze jednu Sonátu pro klavír, H 350. Martinů ji zkomponoval v roce 1954 pro Rudolfa Serkina, profesora klavíru na Curtis Institute of Music ve Filadelfii. Skladatel mu dílo dlouho sliboval, avšak když Sonátu konečně napsal, odkládal prof. Serkin dlouho její uvedení. Premiéra díla proto proběhla v Brně 3. 12. 1957 v interpretaci Elišky Novákové, manželky žáka B. Martinů Jana Nováka. Předběhla však Rudolfa Serkina pouze o jeden den, jelikož on provedl dílo dne 4. 12. 1957 v New Yorku.

Martinů komponoval dílo v listopadu a prosinci roku 1954 v Nice v tvůrčím období mezi Symfonickými fantaziemi, H 343 (Symfonie č. 6) a Inkantacemi, H 358 (4. klavírní koncert). Podobně jako tyto skladby má i Sonáta pro klavír fantazijní charakter. I přes volné rozpřádání hudebních myšlenek ve všech třech větách můžeme v každé z nich sledovat jakousi třídílnou formální strukturu. Hlavní tématická myšlenka se vždy v obměněné podobě navrací a uzavírá danou větu. Harmonická struktura se pohybuje na poli rozšířené tonality především ve třetí větě, přičemž polytonální plochy naleznou opět své pevné zakotvení v příslušném tónickém akordu. Dílo myšlenkově bohaté, hluboké a technicky náročné představuje jeden z vrcholů klavírní tvorby Bohuslava Martinů.

Sandra Bergmannová, program koncertu Festivalu Bohuslava Martinů, 11. 12. 2000

« předchozí
ID 272 (záznam 1 / 0)
další »