Základní informace
Titul CZParidův soud
Podtitul CZbalet o 1 dějství
Titul ENThe Judgement of Paris
Podtitul ENballet in 1 act
Titul DEDas Urteil des Paris
Podtitul DEBallett in einem Aufzug
Titul FRLe Jugement de Paris
Podtitul FR
KategorieJevištní díla a filmová hudba
PodkategorieBalety
Halbreichovo číslo a přípona245
Části (věty)
Durata30'
Nástrojové obsazení
Sólový hlas
Obsazení vokálních rolí
Dedikant
Diplomatický přepis věnování
Poznámka k věnování
Původ
Místo kompozicePaříž
Rok dokončení1935
Započetí kompozice07/1935
Dokončení kompozice07/1935
Poslední úprava
Premiéra
Interpret
Datum premiéry
Místo premiéry
Ansámbl
Uložení autografu
Instituce
Místo uložení
Současný vlastník
Poznámka k rukopisuRukopis nezvěstný.
Vydání
Místo vydání
Vydavatel
Rok vydání
Copyrightnakladatelská práva volná (Nadace Bohuslava Martinů)
Poznámka
PoznámkaLibreto Bohuslav Martinů na námět Borise Kochno. *** Údaje z diáře Charlotte Martinů: dokončeno 25.07.1935; durata cca 24'.
Informace

Paridův soud

Třetí scénické dílo údobí Divadla za bránou je půlhodinový balet Paridův soud na libreto Borise Kochna, bývalého tajemníka Sergeje Ďagileva. Byla to objednávka nového Ruského baletu (Ballets russes de Monte Carlo), o němž zde už byla řeč v souvislosti s provedením částí Her o Marii. Martinů byl s touto objednávkou velmi spokojen a psal o ní plný naděje koncem června 1935 domů do Poličky: „Pro ten Ruský balet dosta­nu text příští týden, byl jsem pozván k řediteli a všechno jsme smluvili, budou to poprvé dávat v Londýně a pak v Americe. To mi moc pomůže, protože ten balet má světové jméno a každý se tam tak lehko nedostane, mají velký výběr. Bude to první česká skladba v tomhle ansámblu. Oni jezdí celý rok po turné a každý večer hrají. V Paříži budou příští léto a také to budou hrát v Monte Carlo.“.

Dal se hned do práce a během července téhož roku partituru baletu dokončil. Nebyl však se svým novým baletem spokojen. „Byla to těžká práce s 33°C nad nulou a nevím, není-li to trochu upocené. Je to nějaká podivná muzika“ - píše mi 30. července 1935. Partitura baletu Paridův soud je dosud nezvěstná, nenalezl jsem po ní stopy ani u skladatele, ani u B. Kochna v Paříži v r. 1956. Po válce, v dubnu 1947, sděluje mi Martinů z Ameriky, že Paridův soud nebyl nikdy proveden a že doufá, že nebude. „Vše, na co se pamatuji, je, že v Paříži byla tak příšerná horka, že jsem pracoval nahý, papír se mi kroutil pod rukou v potu, také jsem nevěděl vlastně, co mám dělat, můj libretista Kochno se mne jen zeptal: ,Vy znáte tu historii o Paridovi?' Já mu řekl ano, a on: ,Tak to je libreto.´ Šel jsem domů, kde jsem si tu historii s těmi třemi děvčaty obnovil, ale to už začala ta vedra. Tak se nediv, že jsem nikdy nepátral, co se s partiturou stalo.“ Pátral, ale nestalo se nic, jak se dovídáme ze skladatelova dopisu domů z 18. září 1935, v němž píše: „S tím Ruským baletem se to také táhne a žádný výsledek, nemají se k placení.“

 

Miloš Šafránek

 

Prameny

« předchozí
ID 168 (záznam 1 / 0)
další »