Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Poznámka k lokaci odeslání[Paříž]
Datum odeslání04/1936
Poznámka k datu odeslání[po 30.3.1936]
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 184
Signatura v IBMMar 1936-04-00b
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahMá šance, ale i Křička; rozhoduje ministr Franke po návrhu profesorů mistrovské školy konzervatoře; Klofáč byl dosud pro Křičku a má na Franka velký vliv; Šafránek získal Klofáče; "Ada" (Klimeš) může věc příznivě ovlivnit, až pojede do Prahy; volba bude asi až v květnu; kdyby Franke přijel do Paříže, bude s ním BM mluvit; "Křička to stále oběhává"; na konzervatoři situace příznivá, důležité je teď i ministerstvo.
Diplomatický přepis dopisu

 [Paříž, duben 1936] Pátek.

Drazí

odpovídám na dopis ihned, nesmíte se vždycky všeho tak hned polekat, to se rozumí že mám velké chance ale dokud to nebudu míti černé na bílém tak nic není jisto, to víte že ti ostatní a hlavně Křička také nezahálejí.[1] Věc se má takhle. Rozhoduje samozřejmě Franke jako ministr školství[2] a to ještě až po návrhu profesorů mistrovské školy konservatoře. Ale Klofáč je senator[3] a v téže straně takže na Frankeho má velký vliv a Klofáč až dosud byl pro Křičku. To jsem se dozvěděl od p. Šafránka[4] který byl v Praze a mluvil s Frankem o tom. P. Šafránek když se vrátil tedy se mě ptal jaká byla situace pro mne při mém pobytu v Praze a když jsem mu vše řekl napsal ihned Klofáčovi a ten mu již odpověděl že je srozuměn s jeho návrhem že tedy to bude pro mne. Tak to by bylo zařízeno ale tohle je ovšem důvěrné. Kdyby Ada[5] do Prahy jel tedy ať samozřejmě se nezmiňuje o Šafránkovi snad by bylo lépe ani mu nic neříkati, jenom že jsem se to dozvěděl z Prahy. A tak by bylo nejlépe kdyby při rozmluvě přivedl řeč na mne a na místo na konservatoři a při té přiležitosti jej požádat o pomoc, to víte to jsou politické vlivy a ty jsou mocné. Ale ať se nezmiňuje o Šafránkovi to by mohlo věc pokazit. Ostatně to nespěchá myslím že volba v konservatoři bude až v květnu. Možná že Klofáč vůbec nebude mít možnost zasahovat ale už to že má vliv na Frankeho je důležité a on snad už s ním tedy mluvil po odpovědi

 

Šafránkovi ale to by rozhodně nemohlo škodit nýbrž spíše prospěti kdyby Ada Klofáče a případně nyní hlavně Frankeho požádal o doporučení mojí žádosti. Franke tu dosud není a neví se zdali přijede zastává teď také místo financí. Kdyby přijel tedy s ním budu mluvit a napíšu ihned. Řekněte to tedy Adovi jak věc je, schválně pro to nemusí jezdit do Prahy ale až tam pojede tedy by bylo moc důležité kdyby s oběma mluvil. Řekněte že mu děkuji a napište mi co se on dozvěděl. Křička to stále oběhává a má také mocné známé, tak se jedná jak se rozhodne prof. sbor. Teďka mě ubyl hlas Hofmana[6] který byl pro mě a Talich[7] také je asi nemocen, ale přes to myslím že to tam mám dobré, tedy je důležité aby to i na ministerstvu bylo připraveno. Jinak není nic nového.

Srdečně Vás zdravíme oba.[8]

Váš

Bohouš.

 

Věcné poznámky k DP

[1] BM se uchází o profesorské místo po Josefu Sukovi (1874-1935) v mistrovské třídě skladby na Pražské konzervatoři. Na toto místo byl však později vybrán Jaroslav Křička (1882-1969), český hudební skladatel a pedagog.

[2] Emil Franke (1881-1939), ministr školství ČSR v období 24. 1. 1936 – 22. 9. 1938.

[3] Václav Klofáč (1868-1942), český politik, senátor za Národně sociální stranu.

[4] Miloš Šafránek (1894-1982), tajemník tiskového odboru na velvyslanectví v Paříži v letech 1927 – 1937 a přítel BM.

[5] Adolf Klimeš (1880-1946), dlouholetý prvorepublikový starosta Poličky a přítel BM. O jeho přímluvu BM žádá již v předchozím dopise rodině do Poličky (PBM Kr 183).

[6] Karel Hoffmann (1872-1936), český houslista a hudební pedagog, člen Českého kvarteta, od roku 1922 profesor houslí na mistrovské škole pražské konzervatoře, zemřel 30. 3. 1936.

[7] Václav Talich (1883-1961), český dirigent a přítel BM.

[8] BM se svou manželkou Charlotte Martinů (1894-1978).

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis
Osoba jako předmět
« předchozí
ID 737 (záznam 1 / 0)
další »