Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Datum odeslání22.06.1932
PříjemceMartinů, František (bratr)
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníKopie z Centra Bohuslava Martinů v Poličce
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 81
Signatura v IBMMar 1932-06-22
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahDoporučuje obrátit se na konzulát v Záhřebu o pomoc s převodem peněz do ČSR. Pokusí se v tom pomoci během pražského pobytu. Do Prahy jede 30. 6., podívá se na slet, v srpnu bude jistě v Poličce. Zajímá se, co odpověděl záhřebský konzulát, a dává rady pro styk s konzulátem.
Diplomatický přepis dopisu

Paris 22/6. 1932.Milý Fanouši,[1]dopis jsem dostal, myslel jsem že to Reisser[2] zařídí osobně a on to zauřadoval,[3] to je ten systém náŝ, vŝechno s kolkem. Ostatnê budeš moci v každém případě toho použíti. Posílám Ti visitku od dr Šafránka,[4] který je tu tajemníkem tiskového odboru. Kdyby nebyl daleko od Zahřebu tedy by přece jen nejlépe tam zajet a domluvit to osobně. Zkus to konečně dopisem – adresuj ho v. p. Ctibor Melč.[5] a přilož tu visitku. (Záhřeb, konsulát.) Zeptej se ho aby Ti poradil a pomohl dostat ty peníze domu, co možno s nejmenší ztrátou. Udej sumu a kdy bys peníze chtěl poslat, a zeptej se ho jeli nutno abys teď do Záhřebu jezdil, napiš přímo že bys byl radẻji, může-li ti pomoci to vyřídit písemně. Hlavně ale požádej zdali bude na konsulátu v ten čas až budeš peníze posílat, a na koho bys se mněl obrátit kdyby byl na dovolené.  Já se ostatně v Praze přeptám kdo je v Záhřebu konsulem a snad najdu někoho kdo se s ním zná a kdo by mu dopsal. Jedu do Prahy ve čtvrtek 30/6. podívám se na slet,[6] v srpnu budu jistě doma. V Praze se zdržím asi do 15./července tak mi napiš kdybys něco potřeboval na adresu St. Nováka..[7] Hlavně co Ti odpovẻdẻli v Záhřebu, kdyby Ti dělali obtíže napsal bych znovu Reisserovi a požádal bych ho aby osobně se toho ujal. Ty valuty a devisy také tomu nerozumím. Ten nadřizený úřad je legace a můžeš mu napsat že Ti legace sdělila abys se na konsulat obrátil. Ale piš přímo že chceš poslat vydělané peníze do Čech aby Ti pomohlí, nepiš o radu co se může posílat a jak to zařídit, to by Ti zase odpověděli nějakým šimlem. Doufám že ten p. Melč. Ti to pomůže zařídit. Moc se těším už na prázdniny. Stavíme se v Praze u Jindřišky.[8]S mnoha pozdravyTvůj Bohouš. Moje adresa v Praze je.: St. Novák. Ul. Z. Wintra 19. Praha - Bubeneč.Adressa konsulatu je myslím: Konsulát rep. Českoslov. (Ct. Melč.) Trg Kralja Petra. Zagreb. 


Věcné poznámky k DP

[1] František Martinů (1880-1958), bratr BM.[2] JUDr. Jan Reisser (1891-1975), diplomat - pracovník ambasády ČSR v Bělehradě a hudební publicista.[3] Jedná se o převod finanční částky – mzdy Františka Martinů, z Jugoslávie do ČSR.[4] Miloš Šafránek (1894-1982), tajemník tiskového odboru na velvyslanectví v Paříži v letech 1927 – 1937.[5] Ctibor Melč (1892-1978), státní úředník na zastupitelství v Záhřebu.[6] Při zahájení IX. Všesokolského sletu v Praze (3. – 6. 7. 1932) byla za účasti autora provedena Slavnostní ouvertura k všesokolskému sletu, H 211, kterou BM zkomponoval právě pro tuto příležitost. Českou filharmonii řídil František Stupka (Halbreich 2007, s. 257).[7] Stanislav Novák (1890-1945), český houslista a přítel BM. Jeho pražská adresa byla Ulice Z. Wintra 19, Praha – Bubeneč.[8] Jindřiška Martinů rozená Palečková (1882-1965), manželka Františka Martinů, švagrová BM.


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
FixaceRukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů
Lokace jako předmět
Praha
Záhřeb
Osoba jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 634 (záznam 1 / 0)
další »