General information
Mail type Letter
SenderMartinů, Charlotte
Sender (corporation)
Sender location
Send date29.10.1950
RecipientMartinů, rodina v Poličce
Recipient (corporation)
Recipient location
Note on recipient location[Polička]
LanguageFrench
Language 2Czech
Acquiredcopy from CBM, Polička
Former owner
OwnerBohuslav Martinů Centre in Polička
Call number at ownerPBM Kr 404
Call number at IBMMar 1950-10-29
Content and physical description
Content
Diplomatic transcription of the letter

New- York le 29 oct. 1950

Ma bien chère Marienka.

Je viens bien vite vous rassurer au sujet de ma santé, je ne sais pas qui vous a dit cela, mais je n’ai aucune maladie grave, j’ai souffert et je souffre encore un peu avec mon ventre, et justement, je suis allée chez le docteur la semaine passée, il m’a fait un bon examen, et tout est bien avec moi, sauf naturellement, je dois soigner mes intestins, ma pauvre chère, je suis toute désolée de savoir combien on vous a fait des soucis avec ces bruits de maladie, mais soyez rassurée maintenant, moi aussi je veux vous revoir, c’est vraiment stupide, cette situation dans laquelle nous sommes, d’être ainsi séparés en ce moment. Je travaille beaucoup, c’est la pleine saison jusqu’à Noël, je vais vous envoyer un petit colis, mais il m’est un peu difficile de vous envoyer, pour vous et Jindricka, des vêtements usagés, je ne connais personne qui soit de votre taille, et je suis allée hier dans les magasins, et tout est bien cher, je pense que Fanus va bientôt recevoir le colis que je lui ai expédié il y a un mois, vous savez, ma chère, avec Bohus, il ne s’occupe de rien, juste il écrit les adresses et c’est tout, pour ce médicament que vous demandez, nous ne pouvons pas le trouver ici, peut-être je pourrais demander à ma famille en France, s’ils le trouvent, ils pourraient vous l’envoyer.

Je vous quitte pour ce soir, ma bien chère Marienka, soyez assurée que je pense beaucoup [à vous]. Moi aussi je vous remercie de vos bonnes pensées, elles me font du bien, donnez mes bons souvenirs à Fanus et Jindricka, aussi à Mr et Madame Smidt, et pour vous, je vous embrasse de tout mon cœur.

                        Charlotte Martinu

[PŘEKLAD]

New York 29. 10. 1950

Moje rozmilá Marienko,[1]

rychle Vám píši, abych Vás uklidnila stran svého zdraví, nevím, kdo Vám to napovídal, ale já žádnou vážnou chorobu nemám, trpěla jsem a ještě trpím bolestmi břicha, no a zrovna minulý týden jsem byla u doktora,[2] důkladně mě vyšetřil a vše je v pořádku, jen musím pochopitelně dobře pečovat o střeva, ach moje milá, tolik mne mrzí, že Vám nadělali starosti s těmi povídačkami o chorobě, ale teď už si můžete dopřát klidu. Já neméně se s Vámi chci shledat, je to opravdu hloupé, všechny tyhle okolnosti, ve kterých trčíme, to, že jsme takto odloučeni. Hodně pracuji,[3] až do Vánoc bude vrchol sezóny, pošlu Vám malý balík, ale je pro mne poněkud obtížné poslat pro Vás a pro Jindřišku[4] nějaké obnošené šatstvo, neznám nikoho, kdo by měl Vaši velikost, a včera jsem trochu chodila po obchodech, ale vše je docela drahé, myslím, že Fanouš[5] brzy dostane balík, co jsem mu poslala před měsícem, víte, moje milá, s tím Bohušem to je tak, že se o nic nestará, napíše vždy jen adresu a tím to hasne, pokud jde o lék,[6] o nějž žádáte, jaksi ho tady nemůžeme sehnat, snad bych se mohla zeptat ve Francii u rodiny, a jestli na něj natrefí, mohli by Vám jej poslat.

Dnes večer už budu, moje milá Marienko, končit, buďte si jista, že na Vás velice myslím. Já Vám rovněž tak děkuji za povzbuzující slova, přidávají mi na mysli, pozdravujte ode mne Fanouše a Jindřišku, a také Šmídovy,[7] a Vás z celého srdce líbám.

                        Charlotte Martinů[8]

 

 

Drazi

dopisuji v rychlosti, nevim zdali jsem dobre rozumel dopisu, Charlie vam pise sama, myslim z e cela ta procedura je moc komplikovana, nas pritel[9] ma dobry umysl ale az dosud se mu nic v tom smeru nepodarilo[10] o Germain[11] nevim kde je ,vubec nam nenapsala ani radek ac je uz v Parizi pres rok a tam se nemusi bat psati, tak tomu vsemu moc neduveruji, take nas pritel pise neco jineho vam a neco jineho mne, tak nevim na cem jsem, ostatne uz mi nepsal delsi dobu,[12] psal mi ze vam vymohl vetsi obnos jak jsem ho zadal a vy zase pisete o nejakem mem svoleni, ja se trochu bojim ze kdyz dostanete vetsi obnos ze budete miti jen neprijemnosti. Co se tyce tohoSulfadijasin[13] napiste presne na co to chcete, dostanu to jenom na recept, to mohu zaridit ale spletlo mi ze pises neco o pomade a oni to jsou tabletky, tak mi to popis. Napisu brzo vice o sobe, prozatim jenom tohle pospicham abyste meli odpoved. Mnoho vas zdravim vas Bohous.

 

Total number of leaves1
Number of pages bearing text1
Note
Fixationtypescript and handwritten signature
MarkingsB. Martinů
Person as subject
« previous
ID 388 (entry 1 / 0)
next »