Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Charlotte
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Datum odeslání28.09.1949
PříjemceMartinů, Marie
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykFrancouzština
Jazyk 2Čeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 391
Signatura v IBMMar 1949-09-28
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahOdjezd do NY 4.10.; pracovně nebylo léto pro BM příliš úrodné; vzpomíná, jak byl před úrazem produktivní během čtyř měsíců, které trávili na venkově; domek ve Vieux Moulin prodán bratranci a vyklizen, své věci dala k sestře a Colettě; viděli se se Šebánkem, sdělil novinky z domova; pozdravy Šmídovým, Jindřišce a Fanoušovi.
Diplomatický přepis dopisu

Paris le 28 Sept. 1949.

Ma chère Marienka.

Nous sommes en plein préparatifs pour notre départ, mardi 4 Octobre nous serons en plein vol, et mercredi midi nous serons à New York, et jeudi Bohus recommencera son école. L’été s’est bien passé, mais il n’a pas été très fructueux pour le travail de Bohus, je me rappelle avant son accident, ce qu’il a pu produire pendant ses 4 mois que nous passions à la campagne, enfin, peut-être cela reviendra-t-il un jour ? … Samedi dernier, nous avons tout déménagé notre petite maison de Vx Moulin, Bohus la regrette beaucoup, c’était bien tranquille, mais je l’ai vendue à des cousins qui en prendront bien soin, toutes mes affaires, je les ai mises un peu chez ma sœur, un peu chez Colette, et j’espère par la suite me faire une petite chambre à moi, car maintenant je n’ai plus de chez moi, si vous saviez, dans quel meuble nous vivons à N. Y., et que je possède de si belles choses, la vie est bête, n’est-ce pas, ma très chère. Nous avons vu M. Sebanek, il nous a donné de nouvelles de vous tous, je lui ai remis une photo de Bohus et Nicole, Fanus devra la lui demander, je vous enverrai une de moi quand elles seront faites. Enfin, ma chère Marienka, il faut bien espérer, que le Ciel nous permettra de nous réunir un jour. Je vous souhaite à tous trois une bonne santé, et soyez [sûre], ma chère, que vous n’êtes pas oubliée dans mes pensées. Donnez nos bons souvenirs à M. et Mme Smid, et pour [vous], je vous embrasse de tout cœur.

            Bien affectueusement votre Charlotte Martinu

Vous avez toute les amitiés de chez nous, aussi Jindricka et Fanus

 

Paříž 28. září 1949.[1]

Moje milá Marienko[2],

přípravy k našemu odjezdu jsou v plném proudu, v úterý 4. října už budeme ve vzduchu, a ve středu v poledne v New Yorku[3], a ve čtvrtek už bude Bohuš zase vyučovat.[4] Léto bylo dobré, i když nebylo moc plodné pro Bohušovu práci, vybavuji si, co všechno byl před tou nehodou[5] schopen vyprodukovat během 4 měsíců, které jsme spolu trávili na venkově, kdoví, možná se to jednou vrátí… Minulou sobotu jsme úplně vystěhovali náš domek ve Vieux Moulin, Bohušovi se po něm stýská, bylo to tam takové klidné, ale prodala jsem to jedněm bratrancům, ti už se o něj dobře postarají, všechny své věci jsem uschovala, část u sestry[6], část u Colette[7], mám naději, že později si pro sebe zařídím jednu místnost, protože v tomto okamžiku už nemám žádné doma, kdybyste jen věděla, s jakým nábytkem žijeme v N. Y., a já přitom vlastním takové krásné věci, ten život je ale hloupý, no řekněte, milá moje. Viděli jsme se s panem Šebánkem[8], povídal nám, co je u Vás nového, předala jsem mu jednu fotku Bohuše a Nicole[9], Fanouš[10] si ji od něho bude muset vyptat, pošlu Vám také jednu svoji, až budou hotové. A tak musíme, moje milá Marienko, doufat, že Pán Bůh dá a my se jednoho dne shledáme. Všem třem[11] Vám přeji pevné zdraví, a ujišťuji Vás, moje milá, že na Vás ve svých myšlenkách nezapomínám. Srdečně od nás pozdravujte Šmídovy[12], a Vás z celého srdce líbám.

            Vaše oddaná Charlotte Martinů[13]

Všichni tady od nás Vás pozdravují, také Jindřišku[14] a Fanouše

 

Mnoho vzpomínáme a zdravíme, napíšu z N.Y. hned po příjezdu a pošleme baličky.

Bohouš.

 

Věcné poznámky k DP

[1] Manželé Martinů pobývali v Evropě od začátku června do konce září 1949.

[2] Marie Martinů (1882-1959), sestra BM.

[3] BM odplul ze Cherbourgu 29. 9. 1949, do New Yorku dorazil 4. 10. 1949 (Mihule 2002, s. 425 a 591, srov. také Manifest of in-bound passengers (aliens), loď Queen Elisabeth, Ellis Island Foundation, http://libertyellisfoundation.org). Charlotte s ním pravděpodobně necestovala (v seznamu pasažérů není uvedena) a je tudíž možné, že cestovala sama letecky.

[4] BM působil na prestižní univerzitě v Princetonu od září 1948 do konce akademického roku 1950/1951.

[5] BM vyučoval od 1. 7. 1946 na letních kurzech v Berkshire Music Center, později Tanglewood Music Center v Lenoxu, Massachusetts. Jeho pobyt zde byl ale ukončen kvůli vážnému úrazu po pádu z terasy z dvoumetrové výšky, který se stal 17. 7. 1946 na zámku v Great Barringtonu. Následky tohoto úrazu pociťoval až do konce svého života.

[6] Georgette Bécourt (1903-1966), rozená Quennehen, sestra Charlotte Martinů.

[7] Colette Lemaire, roz. Bécourt – dcera Charlottiny sestry Georgette Bécourt (1903-1966), rozené Quennehen.

[8] Karel Šebánek (1903-1980), nakladatel, blízký spolupracovník a přítel BM. V letech 1946-49 ředitel hudebního nakladatelství Melantrich, které bylo po převratu společně s ostatními nestátními vydavatelstvími zrušeno (na tom se podílel i sám Šebánek), Šebánek byl pověřen zřízením národního hudebního vydavatelství Orbis, na jehož činnosti se podílel do prosince 1952, kdy byl nečekaně propuštěn (srov. s Brádková 2010).

[9] Nicole Bécourt, dcera Georgette Bécourt (1903-1966), rozené Quennehen, sestry Charlotte Martinů.

[10] František Martinů (1880-1958), bratr BM.

[11] Míněna Marie, František a Jindřiška Martinů.

[12] Rodina architekta Bohuslava Šmída (1895-1982) z Poličky.

[13] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.

[14] Jindřiška Martinů, rozená Palečková (1882-1965), manželka Františka Martinů, švagrová BM.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Poznámka
Fixacerukopis
Vpisky, přípisyB. Martinů
Osoba jako předmět
« předchozí
ID 375 (záznam 1 / 0)
další »