Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníNew York, NY
Poznámka k lokaci odeslání[New York]
Datum odeslání21.06.1948
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Jazyk 2Francouzština
Původ, datum získáníKopie z Centra Bohuslava Martinů v Poličce
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 376
Signatura v IBMMar 1948-06-21
Obsah a fyzický popis
Stručný obsah"Zítra" odlétají do Francie; dostal doporučení na specialistu "na takové úrazy, jako já jsem měl"; zpět musí být v polovině září; dostal nabídku na působení v Princetonu (učil tam kompozici do 1951) a na Mannesově škole (učil skladbu 1947-48 a 1955); nebude mít čas zajet domů, protože léčení nějakou dobu potrvá; "také nevím, kdybych se podíval domů, zdali bych se pak také dostal ven"; "vy víte, že asi nepůjdu na konzervatoř, dokud tam bude vládnout někdo, kdo pronásledoval Talicha"; udává adresu pařížského pobytu; na těch, kteří toho budou využívat proti němu, není závislý a jsou mu lhostejní; "lidé na vedoucích místech pochopí, že já mám ještě úlohu před sebou, jež nezáleží v tom, vrátit se domů, nýbrž v tom, že budu dále pracovati, a k tomu musím dojíti ku svému zdraví jako dříve"; poslal fanfáru pro sokolský slet (na sletu 1948 hrána nebyla); z Prahy mu nikdo nesdělil, "zdali se mnou počítají"; přijal místo v Princetonu, "je tam také Einstein a mnoho jiných velmi slavných profesorů"; balíčky pro rodinu a F. Popelku; od Karla Nováka a Šafránka nemá zprávy, jeho dopisy pravděpodobně nedostali; dostal Jitřenku a napíše pro ni z Paříže článek (napsal jej formou dopisu až po návratu do USA, datováno 3.11., zveřejněno 1.12.1948, č. 19-20, s.122)
Diplomatický přepis dopisu

 [New York] Cerven 21. 1948



Drazi,



Dopis jsme dostali a budete asi prekvapeni, novinkou, letime zitra rano do Francie[1], dostal jsem zde doporuceni od toho svycarskeho dirigenta[2] na jednoho bajecneho specialistu na takove urazy, jako ja jsem mel.[3] Tak jsme se rozhodli a letime. Ja musim byti zpet ve  Spojenych statech v pul zari, dostal jsem nabidku na misto profesora na universite v Princeton, coz je jedna z nejlepsich Universit v Americe a je to dobre placeno a take mi to bude delati velkou reklamu.[4] Take v N.Y . budu miti jedno dopoledne na skole Mannes, take moc dobra skola.[5] Tak je mi lito, nemyslim ze budu miti cas se podivati domu, taky budete jiste litovati, tolik jsem se tesil ale myslim ze mi leceni zabere cas, mozna ze budu muset do Svycarska jeste nevim, a take nevim kdybych se podival domu zdali bych se pak take dostal ven, mame zde vselijake zpravy o pomerech u nas a lide co utikaji samozrejme o tom nemluvi moc dobre, ale vy mi porozumite. Svet nezmenime a meny ktere se deji, do tech moc co mluvit nemame, a vy vite, ze asi nepujdu na konservator, dokud tam bude vladnout nekdo kdo pronasledoval Talicha.[6]



Tak jsem vam to chtel sdelit a dati vam nasi adresu, ktera bude Charles Quennehen[7]. 62 rue Pierre Charron, Paris 8. Nemluvte moc o tom, mnozi toho budou chtet vyuzit proti mne ale ti si musi uvedomit, ze ja nejsem na nich zavisly a ze mi jsou lhostejni. Lide na vedoucich mistech pochopi ze ja mam jeste ulohu pred sebou, jez nezalezi v tom vratit se domu, nybrz v tom ze budu da le pracovati a k tomu musim dojiti ku svemu zdravi jako drivr. Je mi ovsem lito ze vas stale jeste neuvidim, ac budeme dost blizko ale musime se stim smirit.



Posla jsem pro slet fanfaru, zadal mne o to Sokol, tak ji budou hrati pri otevreni sletu.[8] Z Prahy jsem nedostal vubec ani radek zdali se mnou pocitaji[9], tak jsem prijal to misto v Princeton, je to velka pocta, je tam take Einstein[10] a mnoho jinych velmi slavnych profesoru.



P oslali jsme jeste jeden balicek z CARE[11], myslim,ze vam prijde vhod, cigarety tedy uz posilati nebudeme. TY balicky vam a P.Popelkovi[12] jeste mohou prijit, posilali jsme je myslim v breznu, nekdy to vezme tri mesice, nemyslim ze je nekdo stopil, dosud jste dostali myslim vsechno.



Co se tyce Karla[13] a Saf.[14] nedostal jsem vubec od nich zpravy a sam jsem jim psal take nekolik dopisu kter jak se zda nedostali. Nechci ani moc psati, protoze jak se zda dopisy z Ameriky tam mohou zpusobiti neprijemnosti.



Dostal jsem Jitrenku[15] a napisu jim z Parize nejaky clanek[16].



Tak to jsou vsechny novinky, napiste nam tedy do Parize co je u vas, a jak se to vse vytvari, potrebujeteli neco poslat, tedy napiste jak se vratim tak to vyridim.



Mnoho vas se Charlie[17] zdravime a vzpominame.



Bohouš



 



Ma chère Marienka.



Vous devez penser quelle est notre joie, mais il y a une ombre, c’est que nous n’aurons pas la joie de [vous] voir, et cela m’attriste beaucoup, mais je sais que vous comprendrez très bien, je vous ai envoyé tout dernièrement le colis avec la combinaison pour vous, je l’ai prise un peu grande, mais je pense que c’est mieux, merci pour votre bonté de faire pour moi et pour Colette ces jolis travaux, elle se marie le 26 Juin, nous n’assisterons pas au mariage, ces réunions ne sont pas faites pour Bohus, il doit bien se reposer, et je pense que l’Europe sera un bon repos pour lui, je vous écrirai dès notre arrivée en France. Ma chère Marienka, je penserai beaucoup à vous et soyez sûre que vous êtes toujours près de moi dans mes pensées, donnez toute mon affection à Jindricka et à Fanuš, et pour vous toutes mes pensées bien aimantes. Votre Charlotte Martinu



 



Moje milá Marienko[18].



Určitě si umíte představit, jakou máme radost, i když na ní spočívá stín, to proto, že se nám nedostane té radosti se s Vámi vidět, z toho jsem moc smutná, ale vím, že Vy to pochopíte. Před nedávnem jsem Vám poslala balík s tou kombinézou pro Vás, vzala jsem trochu větší, ale myslím, že je to lepší. Děkuji Vám, že jste byla tak laskavá a udělala pro mne a pro Colette[19] to pěkné vyšívání. Vdává se 26. června, na svatbu nepůjdeme, taková hromadná setkání, to není nic pro Bohuše, musí si důkladně odpočinout, a já si myslím, že Evropa pro něj bude představovat dobrý odpočinek, napíši Vám, jakmile dorazíme do Francie. Moje milá Marienko, budu na Vás moc myslet a ujišťuji Vás, že v mysli jste mi stále nablízku, co nejsrdečněji pozdravujte Jindřišku[20] a Fanouše[21], a pro Vás mé nejvroucnější pozdravení. Vaše Charlotte Martinů



 



 


Věcné poznámky k DP

[1] BM poprvé navštívil Evropu po druhé světové válce. Od června do září 1948 pobývali manželé Martinů ve Vieux-Moulin, Paříži, Nice, Basileji a Schönenbergu. Datum odletu 22. 6. 1948 potvrzuje Mihule (1974, s. 243), v pozdější verzi publikace však uvádí datum 24. 6. 1948 (Mihule 2002, s. 591).



[2] Paul Sacher (1906-1999), švýcarský dirigent, mecenáš a přítel BM.



[3] BM vyučoval od 1. 7. 1946 na letních kurzech v Berkshire Music Center, později Tanglewood Music Center v Lenoxu, Massachusetts. Jeho pobyt zde byl ale ukončen kvůli vážnému úrazu po pádu z terasy z dvoumetrové výšky, který se stal 17. 7. 1946 na zámku v Great Barringtonu. Následky tohoto úrazu pociťoval až do konce svého života.



[4] BM působil na prestižní univerzitě v Princetonu od září 1948 do konce akademického roku 1950/1951.



[5] Mannes Music School v New Yorku.



[6] Václav Talich (1883-1961), český dirigent a přítel BM. Talich byl po skončení druhé světové války obviněn z kolaborace s nacisty a na více než měsíc uvězněn. Přestože byl v roce 1946 očištěn, jeho návrat do hudebního života v ČSR byl poté velmi obtížný a nikdy se mu již zcela nepodařil. V „Talichově aféře“ stál BM jednoznačně na straně svého přítele a v důsledku začal být skeptický k poválečnému vývoji politické situace v Československu.



[7] Charles Quennehen, strýc Charlotte Martinů.



[8] Slavnostní fanfára Pozdrav sokolstvu a sletu, H 320, na všesokolském sletu v červnu 1948 však hrána nebyla.



[9] BM byl již v listopadu 1946 pověřen výukou skladby na nově zřízené Akademii múzických umění v Praze a opět zvažoval návrat domů (srov. PBM Kr 349). Vlivem okolností se ale BM místa nikdy neujal a do Československa se nevrátil.



[10] Pravděpodobně Albert Einstein (1879-1955), který působil od roku 1933 na Institute for Advanced Study, který ale není součástí princetonské university. Může se jednat také o muzikologa Alfreda Einsteina (1880-1952), který také v Princetonu působil.



[11] CARE – mezinárodní humanitární organizace založená po 2. světové válce v USA na pomoc hladovějící Evropě. Jejím prostřednictvím mohl BM posílat balíčky s potravinovou pomocí z USA svým příbuzným a známým v Československu.



[12] František Popelka (1908-1989), poličský rodák, profesí účetní, všestranný kulturní pracovník.



[13] Karel Novák (1902-1968), houslista České filharmonie (bratr houslisty Stanislava Nováka).



[14] Miloš Šafránek (1894-1982), s nímž BM posléze v letech 1948-1955 udržoval pouze zprostředkovaný kontakt skrze své příbuzné v Poličce (poslední dopis Šafránkovi adresovaný do Poličky je datován 14. 2. 1955 – viz PBM Kmš 821).



[15] Jitřenka – čtrnáctidenník informující o společenském životě v Poličce a okolí.



[16] Mistr Bohuslav Martinů píše Jitřence. Jitřenka, 1948, roč. 63, č. 13-14, s. 91-92. Text byl napsán 3. 11. 1948 (Jirglová 2013, s. 19, 83-84).



[17] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.



[18] Marie Martinů (1882-1959), sestra BM. Z důvodu vleklých zdravotních potíží pobývala často v nemocnici a na zotavenou v plicním sanatoriu v Žamberku.



[19] Colette Lemaire, roz. Bécourt – dcera Charlottiny sestry Georgette Bécourt (1903-1966), rozené Quennehen.



[20] Jindřiška Martinů, rozená Palečková (1882-1965), manželka Františka Martinů, švagrová BM.



[21] František Martinů (1880-1958), bratr BM.


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
FixaceStrojopis a rukopisné podpisy
Vpisky, přípisyCharlotte Martinů
Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Lokace jako předmět
Francie
Paříž
Praha
Švýcarsko
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 360 (záznam 1 / 0)
další »