Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníSouth Orleans, Massachusetts
Poznámka k lokaci odeslání[South Orleans]
Datum odeslání31.07.1945
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
JazykČeština
Původ, datum získáníCBM
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 792
Signatura v IBMŠafM 1945-07-31
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahPřikládá dva výstřižky, jednak "důkaz bujné fantasie" (Nejedlý o Smetanovi), jednak stať o velké objednávce z ČSR knih a časopisů v USA; "jak by se to shodovalo s objednávkou knihy ?"; chtějí knihy o politice a dějepisu, "ćest nous !"; ať se informuje na knihy vydané v posledních letech v Londýně, "abychom si je mohli zaopatřit, až pojedeme přes".
Diplomatický přepis dopisu

[South Orleans] July 31. 1945. Milý příteli,Přikládám dva vystřižky, jeden jako důkaz bujné fantasie a druhý zajímavější[1]. Nevíte něco podrobnějšího o tom jak by se to shodovalo s objednávkou knihy?[2] Mohl bych snad napsat na konsulat aby ji při tom ob­jed­nali nebo je to přímo mezi knihkupcem? Komu na kon­sulát? Chtějí poslední knihy o politice, a dějepis, dějepis c’est moi, vlastně c’est vous, c’est nous![3] To je dialektický proces! These, anitithese, Synthese! M. prý zase pojede do Londýna[4]. Jaké tam vlastně máte počasí? Zde je hezký ale moc mlhy, každý večer a že bychom se zde potili horkem, to ne! Nezapomeňte se informovati na ty knihy vydané v posledních letech v Londýně abychom si je mohli zaopatřit až pojedeme přes[5]. Jsou daleko zajímavější než zde.Moc zdravímVášB. Martinů Došel dopis z N. Y. Harris[6] je na prázdninách poslali mu dopis, zatím to vyřizuje [p.][7] Lomase[8], děkují za upozornění, tedy ještě nic definitivního. 


Věcné poznámky k DP

[1]      Martinů k dopisu přiložil dva výstřižky z New-yorkských listů z 31. čer-

­vence 1945: U Smetanova hrobu Zdeněk Nejedlý. Projev mi­nis­tra školství v úmrtní den Smetanův a Obnovení kulturních styků s Amerikou. Zatímco první doplnil řadou otazníků a komentářů, dru­hý jej zaujal. [2]      Skladatel reaguje na novinovou zprávu Obnovení kulturních styků s Amerikou. Je v ní zmínka o objednávce knihkupce z Československa, který žádá dodání „všech nedávných cenných publikací v oboru vědy politiky a dějepisu […] (New-yorkské listy, 31. července 1945, s. 6). Martinů proto poukazuje na Šafránkovu knihu Bohuslav Martinů. The Man and his Music (1944), která by měla být na základě této výzvy nabídnuta. [3]      Francouzsky „dějepis, to jsem já, vlastně jste to vy, jsme to my“. [4]      Další dopis, v němž iniciálou „M.“ označuje Jana Masaryka. [5]      Záměrně doslovně překládá do češtiny anglickou vazbu „go through“, místo českého slovesa „projíždět“. [6]      Nepodařilo se určit, s čím se Martinů obrátil na dirigenta a skladatele Julia Harrisona, o němž se zmiňoval již v předchozích dopisech CBM, PBM Kmš 785 z 15. června 1945. [7]      Nečitelné. [8]      Špatně čitelné. 


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Lokace jako předmět
Londýn
Osoba jako předmět
« předchozí
ID 2671 (záznam 1 / 0)
další »