Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníSouth Orleans, Massachusetts
Poznámka k lokaci odeslání[South Orleans]
Datum odeslání26.07.1945
Poznámka k datu odeslánídatum špatně čitelné - možná 27.7.1945
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
JazykČeština
Původ, datum získáníCBM
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 790
Signatura v IBMŠafM 1945-07-26
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahViděl Šafránek M/asaryka/?; doplňuje vědomosti "v různých oborech, v nichž jsem zaostalý, je jich dost"; pochybnosti vzbuzené přívalem nových poznatků; nemůžeme už získat "experience" z první ruky ale začleňujeme ji do komplexu našich znalostí, zvyků, paměti; " ta evoluce, co se děje, není jakoby přede mnou, nýbrž za mnou"; je možné "zapomenout" a začít "od jiného začátku...býti jako bez minulosti ?"; není příznak něčeho "wrong" už klást si tyto otázky ?; Svoboda už odjel, měl s ním pěkný "fun" a moc se dověděl; v bostonských novinách není "prostě nic"; mohl by mu Šafránek poslat jednou za týden balík s NY Times ?; nemůžeme se obejít bez novin, i když víme, "že to jsou nesmysly"; blížíme se Evropě; rozvrhnul si "to" do Vánoc "nebo nejpozději jaro".
Diplomatický přepis dopisu

[South Orleans] July 2[6] – 1945.



 



Milý příteli, doufám že jste nezmrzli nebo vás vyplavil déšť? Nebo se konečně připravujete k odjezdu? Zde je hezky ale stále mlha, každé ráno a každý večer, takže je zde stupeň vlhkosti nezvyklý na Cape Code.[1] Doufám že je u vás vše dobré a že příčina že nepíšete je že jste zaměstnán jinak. Viděl jste M.?[2] Nemám vůbec novinky odnikud a užívám teď volného času abych doplnil svoje vědomosti v různých oborech, v nichž jsem za­ostalý, je jich dost a vzhledem k tomu že se všechno teď tak rychle mění, opravuje, tak nevím dobře co si mám pamatovat a co zapomenout, to je asi případ nás všech, že hledíme pořád něco srovnat dohromady, co vlastně srovnat nejde. mimo to s tím celým arsenálem materia­lu který jsme už do sebe nacpali, dobrého i špatného, jasného i konfusního, a kterého už nemáme dost energie ani možnost se zbavit, nám to nijak nevychází ať to přehazujem jak chceme, že skoro pochybujeme o správnosti i těch několika dobrých našich vlastností, znalostí i předsevzetí. To je co jsem psal o Milošovi,[3] je něco co už nemůžeme dohonit a co nemůžeme změnit, ani skoro chápat, realisovati, když tak za cenu ne samozřejmosti, spontánnosti jako u Miloše ale za cenu velkého úsilí a duševní námahy a není to tedy ta experience[4] z první ruky, nýbrž experience doplněná našimi znalostmi, zvyky, pamětí a kdo ví čím ještě. Nechci abyste myslel že si na to stěžuji, myslím že to bylo tak vždycky a že je to lidská natura. Co mě nevychází je to že všichni mladí nejsou jako Miloš a že ta evoluce co se děje není jakoby přede mnou nýbrž za mnou a že to co se mi nesrovnává a nepotvrzuje není v mojí neadaptivnosti nebo v těch příznacích stáří nahoře jmenovaných nýbrž proto že to vyjít nemůže; v té equation[5] je někde chyba, a to buď ve mně nebo mimo mě anebo dohromady a nebo že to je přirozený stav. Tak jsme zase na nule. Víte Vy o tom něco přesnějšího? Jste Vy schopen zapomenout celý svůj život se vším co jste se naučil prodělal a začít od jiného začátku? Zrevidovati všechny hodnoty a býti jako bez minulosti? A bez budoucnosti což se myslím váže dohromady jinak bychom nic nepodnikali ani nedomyslili? Není to vlastně už nějaký příznak něčeho „wrong“[6] klás­ti si tyto otázky? Myslíte-li že ano tedy na ně neodpovídejte a napište mi něco aktuelního. Svoboda[7] už odjel měl jsem s ním pěkný „fun“[8] a zase jsem se moc dozvěděl, a zase nevím zda-li z toho budu míti nějaký profit, je to takový zase jiný zvláštní svět. Nemám tady co číst, totiž žádné noviny a ty bostonské jsou nemožné v těch není prostě nic. Nemohl byste tak jednou za týden udělati balík z N. Y. Times a poslat mi ho?[9] Třeba si myslíte že je lépe když to nečtu ale to už je taky taková nemoc, my se bez novin už nemůžeme obejít, i když víme že to jsou nesmysly. Teď mám naději že si konečně zakomponuji konečně zase jednou pro sebe, což je příznak že se blížíme Evropě.[10] – Tak jsem si to rozvrhnul do Vánoc nebo nejpozději jaro. Já mám dojem že Vás brzo povolají zpět ale i tak to vezme pár měsíců.[11]



Napiště brzo. Moc Vás všechny zdravím



Váš



B. Martinů



 


Věcné poznámky k DP

[1]      Manželé Martinů trávili na Cape Cod léto 1945. Charlotte Martinů dodává: Na jaře 1945 jsme dali na radu Nadi Boulangerové a odjeli na Cape Code do South Orleans (Massachussets) k moři.“ (srov. Char­lotte Martinů, 2003, s. 110).



 



[2]      Iniciálou „M.“ opět označuje politika a tehdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka.



 



[3]      Skladatel navazuje na zmínku o postojích adresátova syna, pilota Miloše Šafránka (nar. 1922), které komentoval v předchozích do­pisech (viz zejména CBM, PBM Kmš 786).



 



[4]      Anglicky „zkušenost“.



 



[5]      Anglicky i francouzsky „rovnice“.



 



[6]      Anglicky zde ve smyslu „chybný“.



 



[7]      S rodinou českého vědce Antonína Svobody (1907–1980) se manželé Martinů setkávali během prázdninových pobytů v Darienu v roce 1943 a na Cape Codu v roce 1945.



 



[8]      Anglicky „legraci“.



 



[9]      Miloš Šafránek byl za války knižním recenzentem New York Times (CBM, fond Miloše Šafránka, př. č. 77/199).



 



[10]    Martinů v očekávání míru a v naději na návrat domů komponuje na Cape Cod několik kompozic. Po dokončení Symfonie č. 4, H 305, píše Sonátu pro flétnu a klavír, H 306, kterou dokončuje 3. července 1945. Od 5. do 19. července 1945 komponuje Rhapsodie Tchèque, H 307, dedikovanou Fritzi Kreslerovi. Následují Etudy a polky, H 308, zkom­ponované mezi 27. červencem a 28. srpnem 1945 a Thunderbolt P-47, H 309, které Martinů složil mezi 1. a 15. zářím 1945 (Halbreich, s. 238, 344, 338, 311, 419, 260). Po návratu do New Yorku se věnoval práci na Symfonii č. 5, H 310 (dokončena 13. května 1946), která je dedikována České filharmonii. Tento orchestr skladbu pod taktovkou Rafaela Kubelíka premiéroval 28. května 1947 v Praze (Halbreich, 2007, s. 241).



 



[11]    Miloš Šafránek se vrátil do Československa o třináct měsíců později.



 


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Lokace jako předmět
Cape Cod, Massachusetts
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
« předchozí
ID 2669 (záznam 1 / 0)
další »