Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníRidgefield, Connecticut
Poznámka k lokaci odeslání[Ridgefield]
Datum odeslání04. 08. 1944
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
JazykČeština
Původ, datum získáníCBM
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 782
Signatura v IBMŠafM 1944-08-04
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahVrátili se z New Hampshire, kde "po dlouhých letech" nedělal nic; přečetl Schumannovu knihu Europe on the eve /vydal Knopf/; je to o diplomacii; dokončil Trio pro René le Roy; zůstanou pár dní a pak na Cape Cod; nemůže najít Šafránkovu letní adresu, píše mu stále do New Yorku; byl v New Yorku "ve středu" a zařekl se, že tam nepojede, dokud tam bude "takové vlhko ve vzduchu".
Diplomatický přepis dopisu

[Ridgefield] Aout [Sept][1] 4. 1944. Milý příteli,Co stále děláte a jak se máte v těch horkách u moře.? My jsme se vrátili s Ne Hampshire, kde to bylo moc hezké a kde jsem konečně po dlouhých letech byl donucen nedělati vůbec nic! [2] Tak jsem si odpočinul. Pře­četl jsem jen jednu knihu od Fred. Schumann: Europe on the Eve (Knopf.)[3] moc zajímavá, jen bych chtěl vědět kdo je to ten Schuman. Je to o diplomacii a nemá asi rád Angličany ale zdá se to dobře dokumentováno a tak to vrhá docela nové světlo na mnoho záhad a věci jež se staly. Znáte tu knihu? Tak jsem zatím napsal Trio pro René le Roy (žádal mne o to.) pro flétnu, čelo a pianno.[4] Teď zůstaneme pár dní a pak ještě jedeme na Cape Code a pak už snad domů??? Co říkáte událostem.[5] Napište něco a nedělejte jako když se zlobíte. Já jsem tu vaši adresu měl někde poznamenanou ale nemohu to nalézti tak píšu stále do N. Y. Snad to dostanete. Byl jsem v N. Y. ve středu a zařekl jsem se že už tam nepojedu dokud bude takové vlhko ve vzduchu.Moc Vás zdravímVáš B. Martinů 


Věcné poznámky k DP

[1]      Francouzsky „srpen“. Martinů se však patrně přepsal a měl na mysli „září“, neboť Šafránkovi sdělil až 28. srpna, že se vrátili z New Hamp­shire a o dva dny dříve, tedy 26. srpna, informoval Sergeje Kuse­vického ještě z New Hampshire, že provozovací materiál k Symfonii č. 3 má již hotový (Library of Congress, Washington, kopie v IBM BSO-1944-08-26). [2]      Jak uvádí v předchozím dopise, do New Hampshire odcestovali 5. čer­vence. U jezera Winneepaseukee Martinů vyhotovil provozovací materiál k Symfonii č. 3. [3]      Frederick L. Schumann: Europe on the Eve, the Crises of Diplomacy, 1933–1939. New York: Alfred A. Knopf, 1939. [4]      Martinů dokončil Trio pro flétnu, violoncello a klavír, H 300, dle Halbreicha 31. července 1944 (srov. Halbreich, 2007, s. 354–355). [5]      Martinů má pravděpodobně na mysli vývoj válečných událostí po červ­novém vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. 


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Lokace jako předmět
Cape Cod, Massachusetts
New York, NY
Osoba jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2662 (záznam 1 / 0)
další »