Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníRidgefield, Connecticut
Poznámka k lokaci odeslání[Ridgefield]
Datum odeslání02.07.1944
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
Lokace přijetí
JazykČeština
Původ, datum získáníCBM
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníka
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 781
Signatura v IBMŠafM 1944-07-02
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahJedou "ve středu " do New Hampshire a pobydou do konce července; pak návrat; těší se tam, nebude smět nic dělat; pustil se do Tria pro René le Roy /fl., vcl., pft/, dokončí je po návratu; ať nic nepodniká v nakladatelských věcech ve směru k AMP /Schott/; "tu partituru opíšu sám"; symfonii už poslal Kusevickému; došel mu anonym.
Diplomatický přepis dopisu

[?Ridgefield] July 2 – 1944.[1]

 

Milý příteli,

konstatuji že nemám Vaší letní adresu, tak píšu do N. Y. Jedeme ve středu do New Hamshire někam k jezeru Win­nipessaukee[2]. a zůstaneme asi do konce července pak se vrátíme a přihlásíme se na jedno vykoupání v moři.[3] Těším se tam, nebudu smět nic dělat a nic kom­ponovat. Pustil jsem se zde ještě do Tria[4] pro René le Roy[5] to dodělám už po návratu.

Říkal mi něco Dushkin, že chcete pomoci Associated M. Pub­lisher, prosím nedělejte zatím nic protože jedná-li se o německého Shotta tak mu to samozřejmě v Německu tisknout nedám, jenom v případě že by to byla Londýnská edice. Já tu partituru opíšu sám a materiál si už mohu zaplatit. [6] Co stále děláte? Byl jsem v N. Y. ale jen na skok. P. [Hr][7] jsem napsal. Symfonii už jsem poslal Kuss.[8]

Dostal jsem také poison[9] – a tak z toho nemám žádnou radost.

Moc Vás všechny zdravím

Váš B. Martinů

 

Věcné poznámky k DP

[1]      Vročení podtrženo cizí rukou červenou pastelkou.

 

[2]      Dvojité „s“ přidává v názvu jezera Winnipesaukee také v dopise Franku Ryb­kovi z téhož dne: „Jedeme ve středu do toho Winnipessaukee a zů­staneme asi do konce měsíce pak se vrátíme.“ (CBM, bez sig­natury).

 

[3]      Z korespondence s Milošem Šafránkem se zdá, že do New Hampshire odjeli 5. a vrátili se 28. července. Jaroslav Mihule uvádí rozmezí 26. čer­vence až 15. září (srov. Mihule, 2002, s. 590). Šafránek dále popisuje: „Léto r. 1944 bylo neobyčejně horké. Asi 3 míle od domku Martinů bylo jezero s indiánským jménem Lake Kitchawan, a kra­jina kolem byla zamořena množstvím černých, nepříjemných, ale ne­škodných hadů.“ (srov. Šafránek, 1961, s. 257).

 

[4]      Trio pro flétnu, violoncello a klavír, H 300, Martinů komponoval mezi 23. červnem a 31. červencem 1944 (srov. Halbreich, 2007, s. 354).

 

[5]      René le Roy (1898–1985), flétnista a pedagog. Trio pro flétnu, vio­lon­cello a klavír provedl v premiéře společně s Janosem Scholzem a Sydney Fosterem 28. února 1945 (srov. Halbreich, 2007, s. 354).

 

[6]      Martinů reaguje na možnost zajistit a uhradit provozovací materiál k Suite Concertante, H 276, prostřednictvím Associated Music Pub­lishers. Skladba byla nakladatelsky vázána u Schott Verlag. Šafránkův návrh mu sdělil houslista Samuel Dushkin, který skladbu u Martinů objednal.

 

[7]      Špatně čitelné.

 

[8]      Již 16. června 1944 sdělil Martinů Sergeji Kusevickému, že dokončil Sym­fonii č. 3, H 299. Tato skladba je věnována Kusevickému a Bos­tonskému symfonickému orchestru k 20. výročí (vlastník Library of Congress, Washington, kopie v IBM, BSO 1944-06-03).

 

[9]      Francouzsky, zde ve smyslu „otrava“. Nezmiňuje se o tom ani téhož dne Franku Rybkovi, ani rodině do Poličky 10. července.

 

Celkový počet listů2
Počet popsaných stránek3
Poznámka
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Lokace jako předmět
New York
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2661 (záznam 1 / 0)
další »