Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Poznámka k lokaci odeslání[Paříž]
Datum odeslání06/1929
Poznámka k datu odeslání[červen 1929]
PříjemceMartinů, Karolina
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 19
Signatura v IBMMar 1929-06-00
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahSestře Marii se v Paříži líbí. Odjedou asi v pondělí (30. 6.?). Sestra se spřátelila s Charlottou.Pozdravuje též Stanislav Novák.
Diplomatický přepis dopisu

[Paříž, konec června 1929]

Milá maminko, 

Mařka Ti tě doufám vŝechno popsala a poví Ti toho doma více než já.[1]Líbí se ji tu, také ji tu chutná, ovŝem nechodíme mnoho nechci aby se moc unavila ono od toho ruchu a hluku je člověk hned trop.[2]Já mám moc práce jeŝtě před odjezdem abych to měl vŝechno zařízeno tak jenom připisuji pár řádek. Čekáme stále psaní od Tebe ale nic nejde. Naše psaní už jistě máš a Mařka Ti bude pravidelně dodávat zprávy. Odjedeme asi k pondělí a poŝleme Ti ihned adresu.[3]Mařka se spřátelila dobře se Charlottou[4]a tak spolu 

chodějí po obchodních domech, to víš to je něco pro Mařku. Je tu dost hezky ale počasí se stále mění, dnes prŝelo ráno; je dusno. Už se také těším vyrazit ven ale ještě mám několik záležitostí které musím vyřídít. Moc Tě všichni pozdravujeme Stáňa[5]také a čekáme na Tvůj dopis. 

Tvúj Bohouš

Věcné poznámky k DP

[1]I tento dopis je určen výhradně matce BM Karolině Martinů (1855-1944), neboť sestra Marie Martinů (1882-1959) byla na návštěvě u svého bratra v Paříži. Mariin přípis se opět nedochoval.

[2]Marie Martinů (1882-1959), sestra BM,přicestovala ke svému bratrovi na návštěvu do Paříže v červnu 1929 společně se Stanislavem Novákem. Společně všichni čtyři i s Charlotte Quennehen strávili dovolenou na pobřeží Biskajského zálivu (Biarritz), odkud podnikali výlety do okolí (Mihule 2017, s. 169). Společně se pak i vraceli do Poličky.

[3]V  předešlém dopise matce do Poličky (CBM, PBM Kr 19) BM uvádí, že k moři odjedou 1. 7., čemuž by odpovídalo i zde zmiňované pondělí. 

[4]Charlotte Quennehen (1894-1978), budoucí manželka BM. 

[5]Stanislav Novák (1890-1945), český houslista a přítel BM.

Celkový počet listů2
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Osoba jako předmět
« předchozí
ID 2531 (záznam 1 / 0)
další »