Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníSchönenberg - Pratteln
Poznámka k lokaci odeslání[Schönenberg - Pratteln]
Datum odeslání23.09.1956
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Jazyk 2Francouzština
Původ, datum získáníKopie z CBM, Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 540
Signatura v IBMMar 1956-09-23
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahDostal lístek z Prahy, je rád, že se sestra setkala s [Charlesem] Munchem, jen lituje, že nehrál ty FANTAZIE; ty měly v Paříži veliký úspěch [s BSO, koncertní turné září 1956] "orchestr sám mi udělal velkou ovaci, Charles byl moc spokojen"; kritiky má [Miloš] Šafránek; v Brně mají falešné zprávy, nic nového do Prahy neposlal, ani HORU TŘÍ SVĚTEL; do Říma pojedou až 3.10., ještě se má setkat se zástupcem z UE ohledně opery [ŘECKÉ PAŠIJE]; stavili se v Mont St. leger, kde se scházívala "ta cela naše parta" [pravděpodobně myšlena Groupe de Quarte]; procházel se po Paříži jako za mladých let; uvádí římskou adresu: American Academy, Via Angelo Masina, Roma 28, Italia.
Diplomatický přepis dopisu

[Schönenberg] Sept. 23. 56[1]



Drazi:



Tak jsme zase zpet a nasel jsem listek z Prahy, jak vidim ze se videla s Munchem[2] to je skoda ze nehral ty Fantasie[3], to pekne v Praze zvorali, doufam ze jim to rekl. Nemohl jsem s nim mnoho mluvit jen v pauze. Fantasie zde meli sensacni uspech, hrali to prekrasne a orchestr sam mi idelal velkou ovaci[4], Charles byl moc spokojen, sal byl natrisknuty a byli jsme predstaveni mnoha velkym panum, jako byvaly ambassador Bonet a.t.d. Kritiky bajecne, ma je vsechny Safr.[5] posle vam je ja mam z le Monde kterou jeste potrebuji ale poslu vam ji take. Budou jeste v literarnich Revue to vynajde S. tak se tesim na dopis od Marky jak se ji to v Praze libilo a co se dozvedela. Pisi mi take z Brana ale maji z nasich novin falesne zpravy, nic jsem noveho do prahy neposlal a zvlaste ne tu Horu tri svetel[6], to si nekdo zase jenom vymyslel. Chystali jsme se us tento tyden do Rima[7] ale Pise mi z Universalky ze musi se mnou mluvit a ze prijede sem dojednat tu operu v Zurichu[8] a tam jsme odjezd odlozili o par dni pojedeme asi 3 rijna, dost mne to mrzimskoda kazdeho v Rime, kazdy o tom basni jak je tam krasne. V Parizi jsme meli bajecne pocasi az skoro moc horko a tak jsme yoho uzili. Znamych jsme moc nevideli a na ceste jsme se stavili v Mont St Leger, kde jsme se vzdy ta cela nase parta schazivali, bylo to pekne.[9] Tak jsem se coural po Parizi jako za mladych let, ted mne boli nohy a tak si odpocnu, je to krasne mesto, lidi tam bylo jeste plno a je tam take pekne draho. Ted musim vyridit korrespondenci jez se mi nastradala, abych to mel vse v poradku pred Rimem. Nechavam misto pro Cherlie[10]. Pozdravuji. Bohouš



Adresa v Rime je. 5. Via Angelo Masina, Roma 28. Italia. American Academy.



 



Ma chère Marienka. Nous voici de nouveau à Schönenberg. B. vous a dit quel beau succès c’était pour lui, nous avons vu très peu Charles, il est tellement entouré, je suis heureuse que vous l’ayez vu, il était très content de vous connaître. Nous vous avons envoyé de Paris le livre. Je suis allée pour 2 jours voir ma famille, qui vont tous bien, le dernier bébé est joli et si bien portant, c’est dommage que le Papa soit si loin, ils espèrent qu’il reviendra bientôt, tous vous envoient leurs bonnes amitiés. Durant tout notre séjour à Paris, nous avons eu un temps splendide, toute la vie a repris comme avant guerre, c’est vraiment malheureux qu’il faut qu’il y ait toujours des guerres. Dans huit jours, nous serons encore dans les valises. Je regretterai ici, c’était bien tranquille et joli.



Donnez-nous de vos nouvelles et dites-nous, comment c’était à Prague.



 



Je vous embrasse bien affectueusement. Bonnes pensées à Fanuš et Jindricka.



 



Moje milá Marienko. Tak jsme opět na Schönenbergu. B. Vám napsal, jak krásný úspěch to pro něj byl, s Charlesem jsme se viděli jen velmi málo, stále kolem sebe někoho má, jsem moc ráda, že jste se s ním setkala, on byl velice potěšen, že se s Vámi seznámil. Z Paříže jsme Vám poslali tu knihu. Na dva dny jsem zajela za rodinou, všem se vede dobře, to poslední dítě je jako obrázek a zdravé jako buk, škoda jen, že je jeho otec tak daleko, ale oni doufají, že se brzy vrátí, všichni Vás srdečně pozdravují. Celou dobu, co jsme byli v Paříži, jsme měli nádherné počasí, život se vrátil do starých kolejí, je to jako před válkou, je opravdu velké neštěstí, že pořád musí být nějaké války. Za týden budeme zase balit kufry. Po těchto místech se mi bude stýskat, byl tady klid, hezky tu bylo.



Napište, co je u Vás nového a taky jak bylo v Praze.



 



Vroucně Vás líbám. Srdečné pozdravy Fanoušovi[11] a Jindřišce[12].


Věcné poznámky k DP

[1] 23. 9. 1956. Po příjezdu do Paříže a zastávce ve Vieux Moulin se manželé Martinů krátce ubytovali v Basileji u svých přátel manželů Williho a Charlotte Reberových, od 17. 5. 1956 již přebývali na Schönenbergu u Paula a Maji Sachrových, kde setrvali až do odjezdu do Říma začátkem října 1956. Pobyt u Sacherových si ovšem zpestřovali kratšími i delšími výlety a cestami (Mihule 2002, s. 497-501).



[2] Marie Martinů (1882-1959), sestra BM, zajela na pražský koncert Boston Symphony Orchestra (Popelka 1996, s. 155). Charles Munch (1891-1968), francouzský dirigent, v letech 1949-1962 ředitel Boston Symphony Orchestra.



[3] Symfonie č. 6 (Symfonické fantazie), H 343.



[4] Manželé Martinů odjeli do Paříže na koncert Charlese Muncha (1891-1968), na programu byla Symfonie č. 6 (Symfonické fantazie), H 343 (viz Kr 536, 539).



[5] Miloš Šafránek (1894-1982) blízký spolupracovník a přítel BM.



[6] Hora tří světel, H 349.



[7] Od října 1956 nastoupil BM na American Academy in Roma a zůstal tu po celý školní rok 1956/1957 jako „composer in residence“ – konzultant mladých amerických skladatelů stipendistů.



[8] Druhá verze opery Řecké pašije, H 372, kterou BM dokončil 15. 1. 1959, měla premiéru v Curychu až 9. 6. 1961. Dirigoval Paul Sacher (1906-1999) (Halbreich 2007, s. 187).



[9] Členové pařížské skladatelské skupiny Groupe de Quatre – BM, Marcel Mihalovici (1898-1985), Tibor Harsányi (1898-1954) a Conrad Beck (1901-1990) (Popelka 1996, s. 155).



[10] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.



[11] František Martinů (1880-1958), bratr BM.



[12] Jindřiška Martinů, rozená Palečková (1882-1965), manželka Františka Martinů, švagrová BM.


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
FixaceStrojopis, rukopis
Vpisky, přípisyCh. Martinů
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů
Lokace jako předmět
Brno
Curych
Mont-Saint-Léger
Paříž
Praha
Řím
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 1360 (záznam 1 / 0)
další »